Hučín začal ostrou kampaň do Senátu

autor: Martina Macková
Vladimír Hučín zahájil kampaň do Senátu

Vladimír Hučín zahájil 1. září na náměstí T.G. Masaryka v Prostějově svou volební kampaň do Senátu.větší obrázekAutor: čtk

Prostějov – Někdejší polistopadový důstojník BIS a zapřísáhlý antikomunista Vladimír Hučín odstartoval kampaň do Senátu na Prostějovsku.

Uprostřed města se staví profesionální pódium, na něm drahá aparatura, známé kapely ladí nástroje. Kandidátův manažer ohlašuje příjezd herce Ondřeje Vetchého.

Sám senátorský kandidát Vladimír Hučín tu postává v šedivém saku a černých kalhotách a nepřetržitě se zdraví s příznivci a kolemjdoucími.

Jsme správně na mítinku neústupného antikomunisty a nezaměstnaného Přerovana?

„Ano, jste,“ říká Hučínův manažer Zbyněk Horváth.

Start kampaně jednoho z nejkontroverznějších kandidátů do horní komory parlamentu přilákal v lenivém pátečním odpoledni do centra padesátitisícového Prostějova stovky lidí.

Nikdy jsme ho neviděli

Hučínovu kampaň podpořilo mnoho známých lidí. „Kapely pro nás vystupují zcela zdarma a pódium včetně aparatury nám sehnaly i zaplatily také,“ říká manažer Zbyněk Horváth.

Rozdávají se volební noviny, kde Hučína podporují senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, architekt a tvůrce Tančícího domu Mlado Milunič, režisér Vladimír Michálek nebo scénarista Jiří Křižan. Také noviny financovali Hučínovi příznivci.

Infobox

Volební obvod Prostějov

Soupeři:

  • Božena Sekaninová (ČSSD),
  • Petr Kousal (KDU-ČSL),
  • Ivana Hemerková (ODS),
  • Vladimír Trunda (Česká pravice),
  • Jaroslav Čížek (KSČM),
  • Vladimír Hučín (nez. za Konzervativní stranu)

Méně známé účastníky mítinku sem přilákala zvědavost.

„Přišly jsme se podívat na pana Hučína, nikdy jsme ho neviděly, jen v televizi,“ říkají dvě starší ženy. Zatímco jedna opakuje, že volit do Senátu nepůjde, a kdyby ano, pak jedině ODS, druhá není jako lidovecká volička zatím rozhodnutá. „Ještě nevím, ale je dobře, že takové mítinky s koncerty oživí život ve městě,“ říká.

Právě začíná hrát hiphopová kapela Babička a mezi davem je k nepřehlédnutí karikaturista a hudebník Honza Vyčítal, který přijel s kapelou Greenhorns. Prostějovanům kandidát z dvacet kilometrů vzdáleného města přivezl také koncert skupiny Abraxas a zpěvačku Tanju.

„Budeme pokračovat v dalších městech,“ říká Horváth a dodává, že jeho kandidát může očekávat podporu také od českých krajanů.

Vladimír Hučín zahájil kampaň

Kandidaturu Vladimíra Hučína do Senátu podpořil v Prostějově i současný senátor Jaromír Štětina.větší obrázekAutor: čtk

Ostře sledovaný obvod

Volební obvod Prostějov, kde Hučín kandiduje, bude jedním z ostře sledovaných. Ještě než začala kampaň, už policie kvůli dnešnímu mítinku vyslýchala Hučínova manažera. Dnes tu ale není vidět jediný policista v uniformě.

Přitom kandidát na pódiu si servítky nebere. Sociální demokracie zneužívá moc, říká, prosazuje své zájmy přes BIS. Mluví také o tom, že se jako důstojník BIS mohl dnes v klidu rozhodovat, na který z Kanárských ostrovů letos pojede a co si nového koupí. „Místo toho jsem se ozval a bojuji za to, aby se situace v bezpečnostních složkách v tomto státě zlepšila,“ říká Hučín.

Jen několik týdnů před začátkem kampaně se u soudů zbavil veškerých starých obvinění a jeho rejstřík tak zůstává bez poskvrny.

Soudy ale možná bude případ Hučín zaměstnávat i dál. Státní zástupkyně Renáta Vesecká totiž chce obnovit proces, který s Hučínem vedl stát například kvůli nedovolenému ozbrojování nebo proto, že prý neuposlechl příkaz v BIS.

Asi má mindrák, říká lidovec

Hučínovi konkurenti nemají svého rivala očividně rádi.

„Osobně si myslím, že si tím chce vyléčit svůj osobní mindrák,“ říká lidovecký protikandidát Petr Kousal.

Bývalý ředitel Českých drah a nynější generální zástupce ČD ve Vídni se ale k Hučínovým kauzám vyjadřovat nechce. „Nevím, nedokážu posoudit, znám to jen z televize. Jestli se v BIS zašpinil, nebo ne, těžko říct. Souboj o Senát tím ale bude bouřlivější,“ dodává.

„No comment,“ říká kandidát KSČM Jaroslav Čížek. „Věřím, že lidé z tohoto obvodu mají zdravý rozum,“ přidává však mnohoznačně.

Nevím, proč kandiduje tady

V obvodu, který zahrnuje voliče z Prostějovska a z části Přerovska, kandiduje kromě Vladimíra Hučína, lidovce Kousala a komunisty Čížka ještě místostarostka Prostějova Božena Sekaninová za sociální demokraty a za ODS ředitelka zdravotnické školy Ivana Hemerková.

„Já nevím, proč kandiduje a proč tady, ale ze zákona na to má právo každý,“ říká na Hučínovu adresu Božena Sekaninová. „Určitě bude mít své voliče,“ přemýšlí politička, ale připouští, že sama svého soupeře příliš nezná. „Nechává mě to zatím v klidu, dělám si svou práci, a to je moje kampaň.“

„Na vhodnost jeho kandidatury by měli spíše odpovědět ti, kteří ho do voleb nominovali. Pro mě je to jeden ze soupeřů, kterého musím porazit, jestliže chci získat senátorský post,“ říká kandidátka ODS Hemerková.

„Myslím, že lidé budou volit spíš toho, koho znají. Třeba paní místostarostka má určitě velkou šanci,“ míní Věra Pánková z Prostějova, která také přišla na mítink ze zvědavosti. „Ale bylo by potřeba, aby ten, kdo se tam dostane, taky něco udělal, ne aby byl jen známý,“ dodala.

Kdo má šanci?

Sami kandidáti, kterých je v obvodu celkem šest, se shodují , že Roberta Koláře (ODS) může ve senátním křesle vystřídat žena.

„Senát je sice o osobnostech, ale voliči stran budou stejně volit kandidáta své strany. Vybírat budou jen nerozhodnutí,“ míní Sekaninová, která odhaduje, že druhé kolo bude soubojem mezi ženami z ČSSD a ODS.

Souboj mezi dvěma velkými stranami připouští i kandidát KDU-ČSL Kousal. Zároveň ale říká: „Jsou to ženy, které udělaly v Prostějově mnoho dobrého. Ale o věci, které vzejdou ze Senátu, se nebojuje v Prostějově, ale v Praze a v zahraničí. A já jsem lepší v tom, že mám kontakty,“ říká muž, který prosazoval zájmy drah i v Bruselu.

Komunista Čížek je kolegou Hemerkové i Sekaninové z místního zastupitelstva. „Bude ale záležet na účasti a také na tom, jak se vyvine situace kolem vlády do voleb, to rozhodne. Velké strany mají však také velké možnosti pro kampaň,“ řekl Čížek.

Kampaň Prostějovsko zažije show

Prostějovsko-přerovský obvod je možná zvyklý na netradiční kampaně i sledované kandidáty. Už současný senátor Robert Kolář (ODS) místo tradičních mítinků na náměstích objížděl vesnici od vesnice v celém obvodu jako vášnivý cyklista na kole. Senátorem se stal poté, co porazil tehdejšího senátora, sociálního demokrata a nyní i exposlance Jana Kavana. Ten platí u mnohých za kontroverzního politika.

Už nyní je jasné, že nejen zástupci velkých stran plánují kampaň, která se ukáže i lidem v zapadlých vsích. „Kladu důraz na osobní setkání s voliči. Proto budu objíždět obce svého volebního obvodu, kde se mohu dozvědět nejaktuálnější potřeby a problémy občanů. Připravujeme i turistické putování, akce pro děti nebo velké mítinky,“ řekla deníku Aktuálně.cz Hemerková.

Každou ves projede také soupeřka Sekaninová. „Chci se představit, je to slušnost, i když mě mnoho lidí určitě zná, protože s mnoha starosty spolupracuji osm let, co jsem na radnici. Mítinky moc neuznávám, nakonec kampaň nezačínám dnes, dělám ji celou dobu,“ řekla.

Lidé v obvodu se ale dočkají i sportovních akcí nebo volebního vlaku. S tím chce vyrukovat exředitel drah Kousal. „Plánuji historický vlak po některých obcích,“ prozradil muž, který si ale dvě třetiny kampaně zaplatí sám.

„Budeme dělat turistický výšlap nebo akce pro mladé fotbalisty,“ plánuje zase komunista Čížek, který se byl už dnes představit na jedné ze sportovních akcí jako kandidát.

Novinku možná přinese do obvodu právě kandidát Hučín. „Plánujeme koncerty večer v hospodách po regionu,“ řekl Horváth – manažer, který je také textař a písničkář.