Hučín vypovídal v kauze Čunkova žalobce

Přerov/Praha – V kauze vicepremiéra je horko nejen Jiřímu Čunkovi. Policisté prověřují, zda státní zástupce Obst má oprávněně bezpečnostní prověrku.

Po senátorovi Jaromíru Štětinovi dnes před vyšetřovateli vypovídal Vladimír Hučín, bývalý důstojník BIS a antikomunista. Štětina před půldruhým měsícem upozornil na to, že státní zástupce měl spolupracovat s Stb.

Státní zástupkyně Renáta Vesecká poté nařídila prověřit, zda Obst získal prověrku oprávněně.

Právě Hučínovy informace mají ukázat, že přerovský státní zástupce nemusí být v kauze nezaujatý. Hučín ještě coby zpravodajec měl na starosti právě materiály k bezpečnostní prověrce zástupce Radima Obsta.

Čunek se angažoval v komisi

Vladimír Hučín zahájil kampaň

Vladimír Hučín a senátor Jaromír Štětinavětší obrázekAutor: čtk

Vladimír Hučín Aktuálně.cz řekl, že u více než tři hodiny trvajícího výslechu vypovídal s jasným cílem. „Chci dokázat, že státní zástupce není muž na svém místě, natož aby dozoroval takový případ. Spíš by se měl zpovídat z některých činů z minulosti,“ řekl. „Předložil jsem důkazy a upozornil na další služební záznamy u BIS,“ dodal.

Podle Hučína by vedení BIS mělo otevřít svazky, které ukazují na kontakty Obsta s agenty a důstojníky StB. Hučín již dříve Aktuálně.cz ukázal, že má k dispozici materiály, které potvrzují spolupráci rodiny Obstů s StB.

Část dokumentů skutečně podle zjištění Aktuálně.cz dokládá, že Obstovi rodiče (i on s nimi) mohl za komunistického režimu volně cestovat do zahraničí a několikrát ročně se také rodina vydávala na Západ. Ukazují rovněž na to, že cestovní doklady za ně přebírali příslušníci StB.

Hučín udává i další důvod, že Obst může být zaujatý v případu vicepremiéra obviněného z korupce. Má to být proto, že Jiří Čunek se těsně v období po roce 1989 angažoval v tzv. občanských komisích.

„Ty měly za cíl odstranit příslušníky StB z úřadů a policie. Já jsem byl předsedou těchto komisí, Čunek řadový člen ve Vsetíně. Proto byl také Čunek nezákonně lustrován,“ řekl Hučín.

Obst i Novák v knize

Hučín případ Obsta popsal už loni ve své knize: Není to o mně, je to o nás, která vyšla v nakladatelství Nuabi. Je přesvědčen, že Obst se angažoval proti jeho rehabilitaci.

V Hučínově knize se objevuje i další muž spojený s „kauzou Čunek“, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Novák (ODS). Právě Novák byl ten, koho bývalá sekretářka Marcela Urbanová pověřila, aby na policii vyjednal Čunkovo vyšetřování.

Jiří Čunek

větší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Sama chtěla zůstat v pozadí, dnes advokát Novák tedy kontaktoval policii a oznámil jí, že Urbanová by ráda promluvila o údajné Čunkově korupci. „Našli jsme další podklady, které dokazují propojení Obsta a Nováka. U výslechy jsem na ně upozornil,“ říká Hučín.

„Zachraňoval celou řadu bývalých důstojníků StB, státních zástupců a soudců kompromitovaných minulou dobou,“ řekl Hučín.
„My neřešíme, jestli je Jiří Čunek nevinný, nebo není. Chceme ale, aby na případu pracovali lidé, kteří se nezkompromitovali,“ dodal Hučín.

Kromě Hučína dnes v případu vypovídá také bývalý ředitel BIS v Olomouci, někdejší Hučínův nadřízený. Případ prověřuje také vyšetřovatel, který se mimo jiné věnoval kauze Kořistka.