Hrozba Štětinovi? Gesto

Anonym má komunistickou rétoriku * Petr Cibulka dopisu nevěří

Senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina nebo bývalý prezident Václav Havel. Ty všechny zmiňuje výhrůžný dopis, který jim hrozí likvidací.Senátoru Štětinovi přišel z Brna, kde jsou podle politologů aktivní radikální skupiny komunistů.

Brno * Fyzickou likvidací a zabitím blízkých příbuzných hrozí anonymní dopis senátoru Jaromíru Štětinovi a dalším organizátorům petice Zrušme komunisty. V pondělí přišla Štětinovi poštou výhrůžka, jejíž formulace naznačují, že by autorem mohl být radikální stoupenec komunismu.
Právě v Brně, odkud byl dopis odeslán, působily nebo působí některé pravověrné skupiny komunistů, které odborníci považují za ty nejradikálnější. Podle politologů jsou napojeni na radikální jádro kolem kontroverzní postavy Ludvíka Zifčáka, které působí na Bruntálsku a Jesenicku.
„Československá strana práce, která kdysi vznikla tady na Brněnsku, se časem spojila s Komunistickou stranou Československa, kterou vedl Ludvík Zifčák,“ řekl politolog Miroslav Mareš z fakulty sociálních studií. Zifčák, který vešel ve známost jako „zabitý“ student Růžička na Národní třídě v Praze 17. listopadu 1989, je politicky aktivní právě na Bruntálsku.
Na Brněnsku je nebo byla aktivní také Komunistická strana Československa Miroslava Štěpána. „Československá strana práce se zformovala právě z lidí, kteří se v roce 1999 od Miroslava Štěpána odštěpili,“ doplnil Mareš. Podle něj však nelze říci, že by autorem výhrůžného dopisu musel být organizovaný člen komunistické strany, ale spíše někdo, kdo čte její tisky a může být jejím sympatizantem.
Šéf brněnské organizace parlamentní Komunistické strany Čech a Moravy Josef Kůta se k působení neparlamentních komunistů nechtěl vyjadřovat. „Naše strana nemá se Zifčákovými komunisty vůbec nic společného. Nijak s nimi nespolupracujeme a vazby na ně nemáme,“ uvedl Kůta. Podle Mareše svého času v Brně působil prodejce tiskovin, u kterého byly k dostání jak tisky parlamentních, tak Zifčákových komunistů.
O vazbě dopisu na Komunistickou stranu Československa neslyšel nic ani jeden z jejích stoupenců Bohuslav Vejmelka. „Žádné informace v tomto ohledu se ke mně nedonesly,“ řekl Vejmelka. Jak uvedl, leccos by mohlo napovědět nejbližší číslo letáku, který však vychází až začátkem ledna. Dopis tak může být i výhrůžným gestem člověka, který jen nesouhlasí se Štětinovým antikomunistickým postojem. Protikomunistický aktivista Petr Cibulka však anonymu nevěří. „Vypadá to, že Jaromír Štětina potřebuje zvýšit kredit,“ uvedl Cibulka. „Mně přišly stovky výhrůžných dopisů, a nikdy jsem neměl potřebu to medializovat,“ dodal Cibulka.