Hanba! slyšeli neonacisté

Proti skinheadské demonstraci protestovali politici i řadoví občané

Policie zadržela dva skinheady. Ti se včera v Praze účastnili neonacistické demonstrace, proti níž protestovaly přímo na místě desítky lidí.

Praha – Policejní reakce je rychlá. Když hlas ze skupinky antifašistů připomene pochodujícím neonacistům šest milionů mrtvých Židů za druhé světové války, jeden z nich vykřikne: „Tak málo!“ Vzápětí je zadržen policií. „Obvinili jsme ho z podpory a propagace hnutí vedoucích k potlačení práv a svobod člověka,“ říká později mluvčí pražské policie Eva Miklíková.
Není to jediný incident. Druhý přichází v okamžiku, když mezi neonacisty vchází starší žena, která zažila holokaust. Ludmila Hellerová v ruce drží izraelskou vlajku. Snaží se se skiny diskutovat. Marně. Prý se s ní bavit nebudou. Policie ji raději odvádí z obavy o její bezpečnost. „Mrzí mě, že tak mladí lidé podlehnou myšlence vedoucí k totalitě,“ posteskne si.
Necelých sto neonacistů se totiž včera sešlo, aby podpořilo šestašedesátiletého Ernsta Zündela, který je souzen za to, že v Německu hlásal nenávist vůči Židům a popíral holokaust.
Takové setkání se však nelíbilo židovské obci a některým politikům. Proto svolali protidemonstraci. „Náckové, porušujete zákon,“ hlásal transparent senátora JaroslavaŠtětiny. „Svoboda slova je sice podstatná věc, ale dá se i zneužít, což se právě tady děje,“ stěžoval si vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. A připojil se i senátor Karel Schwarzenberg. „Pamatuji si, kolik lidí zastřelili Němci u nás na Orlíku.“