Haló noviny – hráz proti cenzuře tichem

V rámci Slavnosti Haló novin se v sobotu 22. září 2007 uskutečnila také pravidelná diskuse s politiky KSČM, kterou moderovala poslankyně Miloslava Vostrá.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip kromě jiného seznámil diskutující s průběhem jednání česko-rakouské meziparlamentní komise o Temelínu. Návštěvníkům Slavnosti Haló novin jako prvním poodkryl roušku čerstvých politických událostí. Prohlásil, že se česko-rakouské komisi podařilo uzavřít čtyři z osmi bodů jednání, což považuje za obrovský úspěch. Čeští zákonodárci prý zdůraznili rakouským kolegům, že Temelín je stále otevřený všem zájemcům o jadernou energetiku, stala se z něj dokonce jihočeská turistická atrakce, která brzy nejspíše předčí v návštěvnosti zámek Hluboká. Davy turistů se mohou každý den přesvědčit, že Temelín je nejmodernější jadernou elektrárnou v Evropě. »Byť ho brzy zastíní nové atomové elektrárny, které se staví ve Francii či Británii. Ani my ale nezůstaneme pozadu a doufám, že otevřeme třetí a čtvrtý blok Temelína. To jsme sice rakouským kolegům ještě neřekli, ale při příštím jednání jim to už zřejmě naznačíme,« pravil s lehkou ironií Vojtěch Filip.

Předseda ÚV KSČM přiznal, že jednání úplně jednoduchá nejsou. Pro ilustraci popsal projednávání bodu, u něhož se prý nejvíce zasmál. Šlo o »seizmicitu Temelína«, neboli ochranu elektrárny proti případnému zemětřesení. Filip rakouským poslancům zdůraznil, že Temelín je záměrně postaven na úplném žulovém masivu, v němž se zemětřesná vlna šíří nejméně a téměř ho obchází. Studie někdejší Československé akademie věd při stavbě elektrárny zjistila, že v oblasti nebylo zemětřesení ani nejmenšího stupně již 475 let. Přesto je reaktor Temelína konstruován tak, aby bez jakékoli úhony přečkal i zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy škály. Rakušané na tyto argumenty odpověděli, že by si přáli, aby se ochrana proti zemětřesení zvýšila ještě o jeden stupeň. Debata však skončila tím, když jim Filip připomněl, aby v případě těchto obav raději okamžitě kontaktovali slovenskou vládu s požadavkem nechat přestavět hráze na Dunaji. Ty by se totiž protrhly již při zemětřesení o síle tří stupňů Richterovy škály a zaplavily by celou Vídeň.

Vojtěch Filip také komentoval současné antikomunistické kampaně v Senátu a pokusy zakázat zákonem používání komunistických a socialistických symbolů, jakými jsou srp a kladivo, či dokonce i rudá pěticípá hvězda. Vojtěch Filip doufá, že ve sněmovně zvítězí rozum nad těmi, »co nevědí, co by roupama dělali« a dementní návrh senátorů Mejstříka a Štětiny neschválí. »Snad nebudeme muset žádat rakouské kolegy, aby na ambasádě v Praze zakryli státní znak, na němž jsou srp a kladivo také,« zažertoval Filip.

Místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš se zaměřil na kritiku současné vlády. Jeho bilance úrovně současných českých mocných vyzněla hořko-vesele. »Premiér Topolánek má slovník jako dlaždič, myslím, že takového ústavního činitele jsme ještě neměli. Ministr vnitra Langer mi chce zakazovat tričko s Che Guevarou a při nástupu do funkce si pořídil novou kancelář za 20 milionů. Ministryně obrany Parkanová umí hezky zpívat, ale nerozezná rotu od pluku. Ministr financí Kalousek je sice křesťan, ale stáhne vás z kůže dřív, než se stačíte pomodlit. Ministryně školství Kuchtová udělala na ministerstvu noc dlouhých nožů, ale o peníze z Evropské unie si zapomněla říct,« pobavil asi stovku návštěvníků diskuse Dolejš. Zároveň přítomné ubezpečil, že po novém roce začne obyčejným lidem v důsledku Topolánkových reforem pořádný průvan v peněžence. Navíc žádné ozdravění státních financí reformy nepřinesou, protože neschopná vláda »zajistí«, že letos budeme pravděpodobně do evropské kasy více platit, než z ní dostávat.

Poslanec KSČM a člen rozpočtového výboru Petr Braný Dolejše doplnil a vysvětlil, v čem je struktura státních peněz nezdravá. Připomněl, že stát získá jeden bilion korun příjmů, ale do šesti a půl tisíce obcí a měst v naší republice doputuje z těchto peněz jen 11 2 miliard. „To je nepoměr, který jinde ve světě nenajdete. proto jsou také ministři tak důležití, proto je všude vítají s parádou. Bodejť by ne, když sedí na penězích. Jinde ve světě s parádou vítají vědce a umělce,« popsal jeden z velkých problémů Braný.

Europoslanec za KSČM Jiří Maštálka pozdravil účastníky Slavnosti Haló novin ve žlutém tričku s protiradarovým logem, v němž se den předtím zúčastnil symbolické blokády v Brdech. On sám protestoval v Míšově. Poděkoval především mladým komunistům, že psychicky zvládli svůj protest. »Byli tam provokatéři, snažili se je vyprovokovat, ale oni to zvládli perfektně,« řekl Maštálka. Pak popsal situaci ohledně radaru v Evropském parlamentu. »Na západní frontě není klid. Sháníme v Bruselu partnery a podporu. A ukážeme Topolánkovi, že není pravdou, že proti radaru jsou jen komunisté. V Evropském parlamentu jsou proti americkému protiraketovému systému ve střední Evropě i socialisté, liberálové či Zelení,« zdůraznil Maštálka.

V diskusi vystoupil i poslanec KSČM Stanislav Grospič, který popsal situaci kolem návrhu zákona o referendu, který bude sněmovna v následujících týdnech projednávat. A také kritizoval určitou laxnost Českomoravské komory odborových svazů, která trochu »odbyla« protesty proti Topolánkovu batohu. »Je důležité, aby se odbory rozhoupaly včas. ČMKOS předvedla jen nakročení v boji proti Topolánkově reformě. Po protestech v ulicích měla následovat výstražná stávka,« myslí si Grospič.

Poslankyně KSČM Jiřina Fialová si vzala na mušku kroky ministra zdravotnictví Julínka. Přiznala, že už má docela vztek, když sleduje, jak ODS ve Středočeském kraji prodala nemocnice a Julínkova reforma postihuje hlavně seniory. Také si všimla, že je mezi diskutéry jedinou ženou a připomněla, že ženy jsou stále znevýhodněny při přijímání do zaměstnání a také dostávají oproti mužům menší plat za stejnou práci.

Poslanec KSČM a člen zemědělského výboru sněmovny Josef Šenfeld hovořil o problematice družstev a uvedl, že ODS stále vymýšlí, jak družstva zlikvidovat. K tomu má sloužit i navrhovaný zákon o dovyplacení nespokojených restituentů. Připomněl také, že zemědělci nesli v uplynulých letech na svých bedrech sociální smír v této zemi a nedočkali se ani toho, aby prodávali své produkty za cenu, která pokryje alespoň výrobní náklady.

Poslanec KSČM Karel Šidlo slíbil přítomným, že železnice zůstane prioritou KSČM  v oblasti dopravy, protože je nejšetrnější k životnímu prostředí.

Pražský zastupitel za KSČM Petr Zajíček na dotaz z publika okomentoval případnou olympiádu v Praze. »Jsem proti. I když tomu venkov možná nevěří, Praha není tak bohatá. Za obrovského zadlužení dostavujeme infrastrukturu a nevíme ani, za co dostavíme čističku odpadních vod. Co je mi záhadou, jak může být nejhorší primátor, jakého kdy Praha měla, nejoblíbenějším politikem v zemi,« podotkl Zajíček.

Krásným momentem setkání v Křižíkově pavilonu bylo, když účastníky pozdravil poslanec německého Bundestagu za stranu Die Linke Ilja Seifert. Prohlásil, že se německá levice může od české učit, a naopak.

Nakonec si vzal slovo ještě jednou předseda strany Vojtěch Filip a jasnými slovy vysvětlil, proč jsou Haló noviny tak důležité. »Je to jediný sdělovací prostředek, který objektivně informuje o činnosti naší strany. Kdybychom ho neměli, věřte, že o nás budou mlčet úplně. Ani do té veřejnoprávní televize by nás nepozvali,« varoval Filip před úvahami, zda je nutné, aby strana podporovala levicový deník.

autor: Jan Stern zdroj: HaNo, 24. 9. 2007