Gottwald ani rudé hvězdy už nezdobí centra obcí

Břeclavsko * Pamětník možná zaslzí, ušklíbne se či zasměje. Před dvaceti lety nestál uprostřed Břeclavi moderní kostel, ale vysoký piedestal a na něm socha partyzána; ten před obličejem držel zdviženou a zahnutou paží. Tehdy se říkalo, že si zakrývá oči, aby neviděl binec pod sebou a kolem sebe. V dohledu měl sídlo okresních komunistických funkcionářů.

Za sochou povlával transparent hlásající „S Leninským učením ke komunistickým zítřkům“. Dnes stojí partyzán v parku u břeclavského nádraží.

 

Zakázat rudou hvězdu?

Vzpomínka na sochy, busty, srpy a kladiva znovu ožívá. Zákaz propagace komunismu jako zločinné ideologie má zavést novela trestního zákona, kterou připravili pravicoví senátoři z Klubu otevřené demokracie v čele s Jaromírem Štětinou a Martinem Mejstříkem. Iniciativa, kterou provází petice Zrušme komunisty, upozorňuje na nebezpečí komunistické ideologie pro demokracii. Jejich cílem je zakázat slovo „komunistická“ v názvu politických stran. Reagují tak na sílící vliv a pozice Komunistické strany Čech a Moravy.

„O petici samozřejmě víme, vyjadřovat se k ní ale nebudeme. Zaujímáme stejné stanovisko jako vedení strany,“ řekl Josef Jančara z břeclavského okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy. Místopředseda strany Vojtěch Filip označil akci senátorů za snahu o zviditelnění a zatím ještě nedokončenou verzi návrhu zákona považuje ze protiústavní.

Pokud by byl návrh novely schválen v současné podobě, vstoupila by mimo zákon také jakákoliv propagace komunismu v názvech a programech stran, stejně jako je tomu v případě myšlenek nacistických a fašistických. „Pod takovou petici bych se podepsal hned dvakrát,“ uvedl starosta Podivína Stanislav Machovský. Z atím se pod ni podepsalo více než jedenáct tisíc lidí.

 

Břeclavsko je vyčištěno, říkají historici

 Poslední větou petice je výzva k zákazu symbolů diktatury. Historička břeclavského muzea Alena Káňová ale pochybuje, že by se mohly ještě dnes některé veřejné budovy pyšnit komunistickou symbolikou. „Kam se všechny ikony komunismu ztratily, nikdo neví. My sami jsme nesehnali skoro žádné exponáty na výstavu, kterou jsme chtěli uspořádat,“ sdělila. Podle jejích slov buď na Břeclavsku žádní sběratelé těchto reálií nejsou, nebo to před ostatními tají.

Komunistické symboly zmizely prakticky ze všech budov na Břeclavsku, a to i v případě, že zdobily přímo fasády domů. Potvrzují to i slova ředitelky regionálního muzea v Mikulově Dobromily Brichtové. „Tady v okolí a na Břeclavsku je to vyčištěno. V Mikulově se odstraňovaly jen dvě věci, pěticípá hvězda na zámku a socha Gottwalda na náměstí. Obě máme v depozitáři,“ uvedla.

Stejný názor má i Emil Kordiovský z břeclavského okresního achivu. „Teď už těžko něco najdete, je to zlikvidováno. Tady u nás v archivu máme v depozitáři jenom fotky. Pokud vím, tak mikulovský Gotwald je v regionálním muzeu, jinak v okrese žádná hodnotná plastika nebyla,“ podotkl.