Evropský parlament se zastal Čecha vězněného v Súdánu

Evropský parlament se dnes zastal Petra Jaška, českého humanitárního pracovníka, který pomáhá perzekuovaným křesťanům v Súdánu a Nigérii, a vyzval k zastavení jeho stíhání. Europoslanci přijali lidskoprávní rezoluci týkající se Súdánu, ve které požadují, aby súdánská vláda upustila od kriminalizace osob na základě náboženské víry. Jméno českého pracovníka Petra Jaška se do rezoluce dostalo díky intervenci poslanců Pavla Svobody a Jaromíra Štětiny.

Předseda právního výboru EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL) na plénu Evropského parlamentu zdůraznil právo křesťanů na svobodu náboženského vyznání a vyzval k okamžitému propuštění Petra Jaška, který působil v Súdánu s cílem poskytnout zdravotnickou pomoc pronásledovaným křesťanům. Během své poslední cesty do Súdánu, kde zdokumentoval výpověď jednoho z místních pronásledovaných křesťanů, byl Jašek na začátku prosince minulého roku uvězněn za údajnou podporu ozbrojených hnutí, špionáž a nelegální překročení státní hranice, za které mu hrozí v Súdánu trest smrti.

Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost, říká: „Případ českého občana Petra Jaška ilustruje postoj Súdánu k vlastnímu obyvatelstvu. Používání chemických zbraní, násilí na vlastním obyvatelstvu, perzekuce křesťanů, šikana novinářů, potlačování základních lidských práv a svobod. Je důležité o těchto případech mluvit na mezinárodním fóru jako je Evropský parlament a činit politický nátlak na Súdán. Jsem moc rád, že jsme dostali zastání i od ostatních kolegů europoslanců.“

„Súdán bohužel patří mezi ty státy, o nichž zde v souvislosti s lidskými právy bohužel nemluvíme poprvé. Před 15 měsíci se Evropský parlament zastal Miriam Ibrahim, oběti súdánské náboženské netolerance, která byla následně propuštěna. Svědky porušování lidských práv jsme však stále. Chci proto znovu upozornit doporučení Evropského parlamentu Radě, že rozvojovou pomoc je třeba poskytovat pouze tam, kde je dodržována svoboda vyznání,“ zdůraznil Pavel Svoboda.

Zdroj: http://www.eppgroup.eu/cs/press-release/Evropsk%C3%BD-parlament-se-zastal-%C4%8Cecha-v%C4%9Bzn%C4%9Bn%C3%A9ho-v-S%C3%BAd%C3%A1nu