Europoslanec Štětina: Práci mi ztěžuje zatykač. Neseděl bych ale prvně

blesk.cz
1. března 2017, autor: Tomáš Polák

Českému europoslanci Jaromíru Štětinovi (TOP 09) stěžuje práci zatykač, který na něj vydala ázerbájdžánská generální prokuratura. Řekl to v rozhovoru ve Studiu Brusel. Minulý týden totiž jako pozorovatel navštívil referendum o změně ústavy v Náhorním Karabachu, sporném území mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Za to obdržel Štětina od arménského prezidenta v úterý vyznamenání.

„To obvinění tkví v tom, že jsem údajně porušil ázerbájdžánské zákony tím, že jsem překročil protiprávně hranice Ázerbájdžánu,“ vysvětlil europoslanec. Štětina nebyl jako pozorovatel sám, společně s ním sledovala referendum další zhruba stovka osob.

„Celé to referendum proběhlo podle dobrých mezinárodních standardů, pro tu změnu se vyjádřilo asi 80 % obyvatel Náhorního Karabachu, a to je podle mého soudu velice důležité, protože já jsem zastáncem samostatnosti Náhorního Karabachu, který vyhlásil svoji samostatnost také referendem v roce 1991,“ uvedl Štětina.

Nová ústava podle europoslance posiluje prezidentskou moc a důležitým bodem bylo také postupné přejmenování území na Republiku Arcach, což je historické označení. „Zdůrazňuje se tím, že je to od věky věků vysloveně arménským územím,“ doplnil.

„V Turecku už jsem jednou seděl“

Zatykač byl nakonec vydán pouze na Štětinu, jeho dva kolegy europoslance a další čtyři vědce z Arménie, Španělska a Británie. Ti na sporném území prováděli vykopávky. Soud na ně vydal zatykač a vyhlásil mezinárodní pátrání. Žádost byla odeslána Interpolu. „To má být odstrašující příklad. Je to takový způsob hybridní války, kterou vede Baku: Ázerbájdžán proti Náhornímu Karabachu – zastrašit desítky zahraničních pracovníků,“ uvedl.

Štětina má sice imunitu na území celé Evropské unie, ta ale neplatí na státy mimo ní. Zatknout ho mohou tak například v Bělorusku nebo Turecku. „Já jsem v Turecku ve vězení už seděl. Jednou jsem tam byl odsouzen na 6 let, seděl tedy jen 6 měsíců, tak si dovedu to turecké vězení představit. Samozřejmě budu poněkud opatrný, pokud budu létat například přes Istanbul,“ uvedl.

Drtivou většinu Náhorního Karabachu obývají Arméni. Právě arménský prezident Serž Sarkisjan předal v úterý Štětinovi vysoké státní ocenění. „To vyznamenání není ani tak pro mě, ale pro všechny novináře, kteří se tím konfliktem zabývali a v Karabachu jich také několik zahynulo,“ uzavřel.