Europoslanci chtějí přitvrdit proti Rusku. Štětina: Zeman s Putinem kolaboruje

blesk.cz
26. května 2016, autor: Zuzana Štíchová.

V Evropském parlamentu vznikl návrh rezoluce, podle které by diplomacie osmadvacítky měla ostřeji zakročit vůči prokremelské propagandě. Připravila ji polská europoslankyně Anna Fotyga a jejím velkým podporovatelem bude i Jaromír Štětina, český europoslanec za TOP 09. Podle něj bude ale účinná strategie velmi drahá.

„Evropská komise by měla dozorovat podrobný průzkum účinnosti stávajícího financování a předložit návrh na pružné řešení, které by poskytlo přímou podporu nezávislým médiím. Také by měla povolit směrování dalších zdrojů směrem k organizacím, jako je Evropská nadace pro demokracii,“ píše se v návrhu rezoluce, kterou má Blesk.cz k dispozici.

Europoslanci už o ní poprvé diskutovali v rámci výboru pro zahraniční záležitosti. Záměr je ale zatím v plenkách. „Paní europoslankyně Fotyga, předsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost, připravila návrh rezoluce, jak se bránit této ruské dezinformační válce. Nejde jen o jejich média, ale i o ta česká, která to přejímají. Například Parlamentní listy citují, co ruské troll factories (organizace záměrně vypouštějící irelevantní komentáře – pozn. red.) napíšou. A dělají to s oblibou a nahánějí tak vodu na kremelský vodní mlýn,“ vysvětluje člen výboru Jaromír Štětina (TOP 09).

Rusové chtějí jediné. Konec EU

Ruská informační válka se projevila například nepravdami kolem pádu letadla ve Smolensku, kde zemřel mezi jinými také polský prezident Lech Kaczynski, mlžením kolem sestřelení letadla MH-17 nad Ukrajinou nebo tajnostmi kolem přítomnosti ruských vojáků na Krymu. Cílem této kampaně je podle Štětiny konec Evropské unie.

„EU je pro Rusko potenciálním nebezpečím a naopak. Jsou to dva nesmiřitelné světy,“ tvrdí český europoslanec. Ten kritizuje mimo jiné rétoriku prezidenta Miloše Zemana. „Jestliže pan prezident proti tomu minimálně neprotestuje, nebo některé ty lži dokonce opakuje, tak to znamená, že kolaboruje s cizí mocností. To, co dělá, je veliké bezpečnostní riziko pro náš stát. Je to psychicky nemocný starý člověk,“ míní. Štětina už dříve Rusko označil za „říši zla“ a na tom si dál trvá.

„Abych to připodobnil, informace je někdy silnější než střelná zbraň. Na jedné straně tak stojí několik divizí tanků a Evropská unie se brání jedním poloslepým odstřelovačem,“ poznamenal také europoslanec.

Boj v EU? Osm lidí proti stamilionům dolarů

Téměř komický se zatím prý zdá postup evropských orgánů. Ačkoliv šéfka unijní diplomacie Federica Mogherini dostala za úkol proti kremelské propagandě zakročit, Rusko zatím vyhrává na celé čáře. „Paní Mogherini dostala loni pokyn od Evropské rady, aby se bránila tomu přívalu dezinformací z Ruska. Ona to splnila. Vytvořila tým, který má bojovat proti těm stamilionům dolarů, které do toho strkají Rusové,“ popisuje Štětina.