Další dějství hybridní války, kterou vede Rusko proti EU

parlamentnilisty.cz
10. září 2015

EP dnes hlasuje o rezoluci na podporu Estonce Estona Korvera a Ukrajinců Olega Sencova a Alexandra Kolčenka – politických vězňů putinovského Ruska.

„Jsem přesvědčen, že EU nesmí mlčet a musí se všemi svými silami a prostředky zasadit o propuštění všech tří politických vězňů. V prvé řadě má tuto povinnost v případě Estona Korvera, který je nejenom občanem Estonska, ale i Evropské unie, a tedy i naším spoluobčanem, kterého ruské tajné služby unesly z území členského státu EU“, uvádí k těmto třem případům europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09/STAN), který je členem výboru pro zahraniční věci a na vypracování rezoluce se podílel.

Eston Kohver byl letos obviněn ze špionáže a ruským soudem ve Pskově odsouzen na 15 let vězení. Estonská media spekulují, že únos zorganizovala ruská Federální služba bezpečnosti, aby mohla Kohvera vyměnit za Alexeje Dressera, bývalého důstojníka estonských tajnýh služeb, který pracoval pro FSB. Dresser byl v Estonsku odsouzen na 16 let za zradu.

„Na první pohled se to může jevit jako souboj dvou tajných služeb. Ve skutečnosti sledujeme další dějství hybridní války, kterou proti Estonsku a celé Evropské unii vede Ruská federace. Neštítí se přitom používat metody banditů, jako jsou únosy, zastrašování a lež“, uzavírá svůj komentář k případu Estona Korvera europoslanec Štětina.