CzechTek: Nohavica už má protestsong…

Neohlášená technoparty se mění v mýtus. Nohavica a Kocáb ji srovnávají s listopadem 1989

Na začátku byl policejní zákrok těžkooděnců proti neohlášené technoparty. Během několika málo dnů se z toho stala legenda. Technaře přirovnává ke zmláceným studentům z listopadu 1989 na Národní třídě a státní představitele k totalitním vůdcům KSČ.

Praha – Známý písničkář Jarek Nohavica dokonce složil na protest písničku Už zase bijou děti. „A jako v listopadu z oblohy padá voda a s obrněnci vzadu klopýtá nesvoboda…“ naráží text písně na analogii s listopadem 1989. „Mám jen holé ruce a tluču na bubínek,“ zní další část písně.
Podobný pocit mají i další umělci. Zpěvák Michael Kocáb přirovnává praktiky ministra Františka Bublana (za komunistického režimu disidenta i signatáře Charty 77) a premiéra Jiřího Paroubka k praktikám městského tajemníka KSČ Miroslava Štěpána.
„Je směšné, když naše ozbrojené složky, které nebyly schopny vystoupit na obranu svobody a demokracie v roce 1939, 1948, 1968 a 1989, zkoušejí svoji sílu a brutalitu na bezbranné mládeži,“ podotýká Kocáb. Jako většina odpůrců zásahu i on volá po rezignaci ministra vnitra a premiéra.
„Jsme pohoršeni nad bolševickými manýry pana Paroubka a spol. Nechali je tam zmlátit jako v Číně na Tchien-an-men. Je to strašný precedens, který nesmí projít,“ zlobí se majitel Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl. On, Lucie Bílá, Kamil Střihavka a další členové divadla chtějí koupit technařům louku, kde by si mohli podobné akce pořádat.
Naopak Bublan i představitelé policie trvají nadále na tom, že zákrok byl přiměřený a nutný. „Policie neměla jinou možnost,“ sdělil včera Čestmír Pastyřík, šéf policejních pořádkových jednotek v České republice.

Zásah už šetří řada institucí

Zásah bude na podnět ministra spravedlnosti Pavla Němce prošetřovat státní zastupitelství v Plzni. Postupy policistů na místě bude prověřovat také Inspekce ministra vnitra. A včera oznámil své vyšetřování i ombudsman Otakar Motejl.
Problém je v tom, že účastníci technoparty, stejně jako například senátor Strany zelenýchJaromír Štětina odmítají při vyšetřování s policisty spolupracovat.
„Nevěříme současnému vedení policie,“ řekl například Stanislav Penc, jeden z mluvčích protestů proti policejnímu zásahu.
Senátor Štětina už dokonce odmítl policii na přímou žádost předat záznamy, které dostal od účastníků technoparty. Nejlepším řešením by podle něj byla zvláštní vyšetřovací komise, kde by zasedli zástupci obou parlamentních komor a všeobecně respektované osobnosti.

***

Jaromír Nohavica – Už zase bijou děti

Už zase bijou děti plastikovými
kyji
už zase vzduchem letí slova o anarchii
a jako v listopadu z oblohy padá voda
a s obrněnci vzadu klopýtá nesvoboda

Mám jenom holé ruce a tluču na bubínek
rytmus, jímž klepe srdce bolavé od vzpomínek
už zase se mi vrací zarostlé lesní stezky
přejetí vlakem ptáci a prázdné esemesky

Z ulice do pokoje zní píseň obehraná
neptej se lásko moje, komu teď zvoní hrana
ta hrana zvoní tobě, nad loukou plnou smetí
v téhleté divné době, kdy zase bijou děti

Kdy zase bijou děti, kdy zase
bijou děti, kdy zase bijou děti…

Podle internetové stránky www.nohavica.cz napsal a nazpíval tuto písničku Jaromír Nohavica během jediného dne, v úterý 2. srpna, v reakci na události okolo technoparty CzechTek 2005

Foto popis| NEZÁJEM O ÚKLID. Jen deset příznivců techna se včera sešlo při úklidu louky, na které v sobotu policisté zasáhli proti technoparty.
Foto autor| FOTO: MAFA – JIŘÍ BERVIDA