TRESTNÍ STÍHÁNÍ VICEPREMIÉRA
PRAHA, 8. 2. 2007
Když šéf lidovců a místopředseda vlády Jiří Čunek před třemi týdny prohlásil, že chce přijít o senátorskou imunitu, vypadlo to jako jasná věc: Senát ho hladce vydá policii ke stíhání kvůli podezření z korupce. Zvlášť když Čunek tvrdil, že policejní obvinění z půlmilionového úplatku hravě rozmetá. A když první reakce naznačovaly, že je pro drtivá většina senátorů.
Přesto bylo včerejší hlasování těsné – chyběly pouhé dva hlasy, aby návrh neprošel a Čunkova kauza tak zůstala už navždy nevyřešená. A přispěl k tomu i sám šéf KDU-ČSL, který překvapivě nezvedl ruku pro to, aby ho Senát imunity zbavil.
Nové důkazy
Jak se vlastně stalo, že Senát málem Čunka »podržel«?
Především část senátorů přesvědčily dokumenty, které Čunek předminulou neděli ukázal. Podle nich dokazují, že v roce 2002 měl v hotovosti sporný půlmilion, který policie považuje za úplatek od realitní kanceláře. Čunek navíc senátorům nabídl další listiny: o tom, že ještě než se stal starostou Vsetína, měl na různých účtech 2,5 milionu. »Nejdřív jsem byl na něj rozzlobený. Ale teď když jsem v té věci zapátral, vidím, že je to obvinění nesmyslné,« tvrdil například včera Josef Novotný (SNKED), který zpočátku patřil k největším Čunkovým kritikům.
Novotný sice hlasoval pro zbavení imunity, ale například ministr Karel Schwarzenberg včera dopoledne změnil názor – postavil se proti policejnímu vyšetřování: prý proto, že policie nemá dost důkazů a že celá kauza vznikla jen, aby vicepremiérovi Čunkovi uškodila v politice.
»Policejní materiál je tak děravý, že z něj žádný státní zástupce bič neuplete,« tvrdil zasesenátor Jaromír Štětina ze Strany zelených.
Ostatně sám Čunek včera neudělal nic, aby své kolegy přesvědčil, že o policejní vyšetřování skutečně stojí. Když se ho novináři před příchodem do Senátu ptali, jestli stále platí, že chce o imunitu přijít, odpověděl jen: »Bez komentáře.«
V projevu pak senátory ani nepožádal, aby ho ke stíhání vydali -jen vysvětloval, proč je nevinný. »Jsou toho plné noviny, znali můj názor,« vysvětloval po hlasování.
Aktivní advokátka
Pokud Čunek skutečně – jak tvrdí, chtěl být vydán, jeho advokátka Jana Rejžková měla opačný názor. Někteří senátoři od ní totiž včera ráno našli v mailu dopis, v němž je žádá, ať Čunkovi imunitu ponechají. »Právní zástupce přece musí jednat v souladu s názorem klienta,« divil se sociální demokrat Milan Štěch.
Čunek prý ale o dopisu nic netušil. »Údajně ho napsala přes noc. A já jsem ráno zabránil tomu, aby ho senátorům rozdali,« vysvětloval.
Když potom došlo na rozhodující hlasování, Čunek návrh nepodpořil, a ani neodešel ze sálu, aby bylo alespoň k jeho vydání potřeba méně hlasů.
Hlasování se zdržel – jenže to v tom případě bylo, jako by zvedl ruku pro zachování imunity. »Když se jedná o mně, neměl bych hlasovat, chtěl jsem odejít ze sálu,« připustil později. Proč to ale neudělal, na to už neodpověděl