Čunek není rasista, říkají senátoři

Vyneslo Jiřího Čunka na politický vrchol vystěhování Romů? Zeptali jsme se jeho kolegů,nezávislého senátora Jaromíra Štětiny a Josefa Pavlaty z ODS.

senátor Jaromír Štětina


JE PODLE VÁS SPRÁVNÉ ZAČÍNAT POLITICKOU DRÁHU VYSTĚHOVÁNÍM NEPŘIZPŮSOBIVÝCH OBČANŮ?
To si nemyslím. Mám pocit, že pan senátor Čunek mohl ještě jako starosta udělat tuto akci dřív, nebo později po volbách. Nejsem ale přesvědčen, že by vystěhování Romů bylo z jeho strany nějak načasované.

NENÍ TAKOVÁ PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ PŘÍLIŠ POPULISTICKÁ – ZVOLME HO, ON NÁM TU UDĚLÁ POŘÁDEK?
Nejsem si jistý, jestli to pan senátor myslel takto. Musel bych se s ním o tom pobavit, zatím jsem s ním mluvil jen jednou. Proto jsem ani nemohl připustit, když Břetislav Rychlík, kterého si jinak vážím, srovnal senátora Čunka s Mengelem.

JAK SE „ODSUN NEPŘIZPŮSOBIVÝCH“ SLUČUJE SE SLIBEM, VE KTERÉM SE PRAVÍ, ŽE SENÁTOR BUDE SVŮJ MANDÁT „VYKONÁVAT V ZÁJMU VŠEHO LIDU“?

Pan Čunek podle mě udělal jednu zásadní věc: zrovnoprávnil Romy před zákonem. Pozitivní diskriminace jakékoli menšiny se nemůže dělat tak, že onu menšinu necháme porušovat zákon. Teď je na tahu pan senátor, aby dokázal, že rasistou skutečně není.

NEMĚL BY SENÁTOR PŘECE JENOM SPÍŠE POMÁHAT A DBÁT O LIDSKÁ PRÁVA?
Mě na tom neznepokojuje, jak pan senátor postupoval. Více mi vadí, že jeho čin otevřel stavidla nevídaného rasismu, který je u nás někde skrytý. Hlavní chyba pana senátora byla, že nepřizpůsobivé vystěhoval v noci a potají. To se nedělá. Přesto mám pocit, že jeho pohnutky nebyly rasistické.

 

senátor Josef Pavlata

1. Co se týče jeho kandidatury na předsedu strany, je to čistě věc lidí, kteří o něm budou rozhodovat. Zatím jsem se s panem senátorem nesetkal, takže nevím, jestli se dá v jeho případě mluvit o vystěhování nepřizpůsobivých lidí jako o začátku nějaké kariéry.

2. Já myslím, že o tom to nebylo.Rád bych se opravdu dozvěděl celou pravdu v osobním rozhovoru s ním. Podle mě se mu ale jednalo o dobro všech občanů Vsetína, včetně těch, kteří byli vystěhováni. Přišli totiž zřejmě do lepších podmínek, než v jakých do té doby žili.

3.To si netroufám hodnotit, ale co vím z médií a z vyjádření pana Čunka, tak si myslím, že jeho jednání nebylo nijak zásadně v rozporu se senátorským slibem. Každopádně plánujeme se senátním výborem pro lidská práva se na podmínky Romů na Vsetínsku podívat.

4. Nevím, jestli se o nějakou pomoc pokoušel, nebo nepokoušel.Podle mě ale ono stěhování nebylo ránou z čistého nebe.Myslím, že ho radnice připravovala dlouhodoběji. Byl to zřejmě proces, který měl i nějaký začátek. Že jeho ukončení vyšlo záměrně do předvolební kampaně, je podle mě pohou spekulací.