Čunek míří na funkci místopředsedy Senátu

Lidovecký senátor Jiří Čunek po výrazném vítězství v senátních volbách míří do vyšší politiky. Za lidovce má být místo Petra Pitharta, který senátní mandát už neobhajoval, novým místopředsedou horní komory.
Podle informací Práva se na tom v pátek předběžně dohodli předsedové senátních klubů. Bývalý vicepremiér, kterého smetla údajná korupční aféra, senátní mandát bezpečně obhájil, když na Vsetínsku vyhrál jedním z nejvyšších zisků (72,13 %).
Vedení horní komory by se mělo také zúžit, o jeden ze svých dosavadních dvou postů místopředsedů přijde po volebním debaklu ODS.
„Dohoda ještě není definitivní, ale podle všeho by se Čunek měl stát místopředsedou Senátu. Šéfem horní komory (což je po prezidentovi druhá nejvyšší ústavní funkce) by měl zůstat Milan Štěch a dalšími místopředsedy Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS),“ řekl Právu zdroj ze Senátu.
Občanští demokraté by tím pádem přišli o místopředsednické křeslo, které dosud zastávala Alena Palečková. ODS v říjnových volbách přišla o deset mandátů, v horní komoře jí zůstalo jen 15 členů, nejméně od vzniku Senátu v roce 1996.
O změnách rozhodne definitivně schůze komory, která začne 21. listopadu.
Naopak lidovci posílili, s několika nezávislými zákonodárci vytvořili včera desetičlenný klub. Ten totiž doplní nově zvolení Tomio Okamura, Jan Veleba (oba nezávislí), Libor Michálek (za Piráty, zelené a lidovce) a Eliška Wagnerová (za zelené).
Klub se kvůli tomu přejmenuje na Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí.
Svůj klub se také snaží sestavit TOP 09 a Starostové, kteří o něj po volbách přišli, a proto ani už nedostávají příspěvky na činnost. Senátorům Janu Horníkovi, Jaromíru Štětinovi, Luďku Jeništovi a Jiřímu Šestákovi chybí ještě jeden zákonodárce, potřeba je nejméně pět senátorů.

Navrhne zrušit sKarty

„Nabídli jsme Leopoldu Sulovskému z hnutí Ostravak, aby se k nám přidal, abychom mohli vytvořit klub nezávislých. Věřím, že přijme. Pokud ne, tak bych uvažoval o vstupu do jiného klubu, protože nechci zůstat nezařazený,“ uvedl pro Právo Horník.
Sulovský se teprve rozmýšlí. „Jsme na úplném počátku jednání. V tuto chvíli na to neumím odpovědět,“ sdělil Právu.
Jestli bude tím vyvoleným klub TOP 09 a Starostů, Sulovský potvrdit nechtěl. „Teď je hodně předčasné cokoliv říkat,“ dodal.

***

Okamura, Michálek, Wagnerová a Veleba rozšířili klub lidovců

Foto popis| Jiří Čunek bezprostředně poté, co byl podruhé zvolen senátorem.
Foto autor| Foto ČTK