Čunek dostal strach

Šéf lidovců otočil * Už nežádal o zbavení imunity * Senát nakonec rozdílem hlasu Čunka policii vydal

PRAHA Vicepremiér a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) ještě v půli ledna ujišťoval, že vyzve ostatní senátory, aby ho zbavili imunity.
Někdejší starosta Vsetína chtěl veřejnost přesvědčit, že je neprávem podezříván z korupce. Policie se totiž domnívá, že Čunek před pěti lety vzal úplatek půl milionu korun od firmy HB Real. Sama policie o jeho vydání senátory požádala.
Před včerejším hlasováním Senátu už Čunek na vydání policii netrval. Jeho právnička dokonce rozeslala senátorům dopis, ve kterém je žádala, aby šéfa lidovců trestnímu stíhání nevydávali.
Ani to ale Čunkovi nepomohlo. Po bouřlivé debatě včera zákonodárci rozdílem jednoho hlasu rozhodli, že místopředsedu vlády zbaví imunity. „Ten výsledek respektuji,“ komentoval rozhodnutí senátorů Čunek. Hlasování se zdržel, ačkoli ještě nedávno avizoval, že sám o zbavení imunity požádá.
Čunek před včerejším hlasováním představil novou verzi, jak přišel k 497 tisícům, které policie považuje za úplatek. „Rodinné úspory před mým vstupem do politiky činily 2,5 milionu korun, od žádného strýčka jsem si nic nepůjčil,“ řekl ve zjevné narážce na Grossovu aféru. Doklad o úsporách však slíbil ukázat pouze senátorům.
Ještě před čtrnácti dny přitom v České televizi předložil papír, podle kterého své úspory – milion korun – měl uložené v Universal bance. Ta zkrachovala a Čunek pak dostával peníze vyplacené z pojistky.
Opozice Čunkovo vysvětlování původu peněz tvrdě kritizuje a žádá jeho odchod. „Hodnotím to jako lidské selhání. Je to už poněkolikáté v poslední době a on by se měl zachovat jako chlap,“ řekl LN šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj by měl premiér Mirek Topolánek vyzvat šéfa lidovců k odstoupení z vládních funkcí. Topolánek to odmítá. „Pokládám tuto záležitost, která se nestala v době fungování mé vlády, ale předtím, za zpolitizovanou,“ řekl.

Čunek dostal strach. Nežádal o vydání polici

Těsnému výsledku hlasování předcházela bouřlivá debata. Senátoři upozorňovali hlavně na to, že kauza je zpolitizovaná, někteří také kritizovali práci policie a justice, a to nejen za únik informací z výslechů. Pro vydání Čunka nakonec bylo 38 ze 72 přítomných senátorů, proti bylo 26.
Čunek se v úvodu debaty snažil kolegy přesvědčit, že nebyl důvod, proč by mu HB Real dávala úplatek. S sebou si také přinesl několik dokumentů. Po skončení hlasování řekl, že si je jistý, že se mu podaří prokázat svou nevinu. Doplnil, že je přesvědčen, že všechny důkazy, které má, svědčí jednoznačně o jeho nevině. Podle svých slov lituje toho, že o ně doposud nebyl požádán, protože tak kauza mohla být dokonce uzavřena.
Nejostřeji proti vydání Čunka vystoupil senátor Jaromír Štětina. Ten varoval před tím, že případ je zpolitizovaný. Nelíbí se mu také, že Čunkovu kauzu má dozorovat státní zástupce Radim Obst. „Je to tentýž Obst, který uvrtal do basy pana Hučína. Proto si myslím, že bychom neměli vydávat pana Čunka člověku, který takovýmto způsobem selhal ve své funkci,“ řekl Štětina. Několika senátorům včera také vadil fakt, že Čunek ani jednou senátory nepožádal, aby ho zbavili imunity. Kvůli tomu také změnil svůj názor ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzenberg a rozhodl se hlasovat pro vydání Čunka.
Debata se vedla také nad tím, zda o Čunkově vydání hlasovat v tajné volbě. Návrh senátora Jaroslava Kubera(ODS) ale neprošel.
„Toto vydání znamená jeho konec. Myslím, že pan Paroubek svolá co nejdříve tiskovou konferenci, kde ho vyzve, aby odstoupil,“ řekl Kubera.

Foto popis| Výsledek respektuji, reagoval předseda lidovců Jiří Čunek bezprostředně poté, co ho kolegové senátoři vydali policii
Foto autor| Foto LN – Jakub Hněvkovský