Praha 7. února (ČTK) – Vicepremiér, předseda KDU-ČSL a senátor Jiří Čunek bude trestně stíhán pro podezření z korupce. Senát ho dnes totiž zbavil imunity, která ho před stíháním chránila. Bude tak možné prošetřit, zda před pěti lety jako vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj bude prvním trestně stíhaným členem české vlády a je v pořadí pátým senátorem, jemuž horní komora odejmula imunitu.
Rezignovat na své funkce nehodlá a ani premiér Mirek Topolánek (ODS) ho k tomu nebude tlačit. Opoziční ČSSD si naopak myslí, že měl už dávno kabinet opustit. Lidovci za svým předsedou stojí, neoficiálně ale někteří tvrdí, že Čunek i strana se nyní dostali do svízelné situace.
Čunek verdikt Senátu respektuje, zdůrazňuje, že je nevinný a obává se, že jeho kauza je zpolitizovaná: „Všechny důkazy, které mám, svědčí jednoznačně o mé nevině. Lituji jen, že jsem o ně nebyl doposud požádán. Pak, si myslím, že ta kauza mohla být uzavřena dokonce dnes“.
Těsnému výsledku hlasování, kdy pro vydání bylo třeba souhlasu nejméně 37 členů horní komory, předcházela debata. Senátoři poukazovali hlavně na politické souvislosti případu. Pro bylo nakonec 38 ze 72 přítomných senátorů, proti bylo 26. Osm se hlasování zdrželo, mezi nimi i Čunek, byť před dvěma týdny sám požádal o zbavení imunity.
Advokátka Jana Rejžková, která Čunka zastupuje, navrhovala senátorům, aby jejího klienta nevydali k trestnímu stíhání. Uvedla to v závěru „informačního memoranda“ k některým okolnostem případu, které v úterý rozeslala členům horní komory. Čunek dnes k tomu uvedl, že návrh své právní zástupkyně včetně jeho zdůvodnění považuje za její „osobní názor“.
Za politicky motivovaný označil Čunkův případ Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Upozornil též, že kauzu dozoruje státní zástupce Radim Obst, který se zasadil o věznění bývalého agenta BIS Vladimíra Hučína. Daniela Filipiová (ODS) hovořila o úniku informací od policie.
Protikorupční policie nebude z pokynu státní zástupkyně poskytovat k případu žádné informace. Podle jednoho z pražských státních zástupců lze ale čekat, že jakmile policie stanovisko Senátu dostane, bude Čunek neprodleně obviněn.
Policie Čunka podezírá, že zhruba půlmilionový úplatek dostal od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Firma ale podle Čunka získala tuto společnost nakonec mnohem dráž, než za kolik ji původně měla získat.
Čunek dnes nabídl senátorům dokumenty, které podle něj dokládají původ jeho peněz. „Rodinné úspory před mým vstupem do politiky činily 2,5 milionu korun, od žádného strýčka jsem si nic nepůjčil,“ uvedl. Podotkl, že těsně před zahájením stavby rodinného domu za 3,3 milionu korun si vzal u Komerční banky hypoteční úvěr ve výši 1,7 milionu korun. Originály dokladů o původu celkem 4,2 milionu korun byl ochoten ukázat pouze senátorům, kteří o to projeví zájem. Předseda senátorů SNK Josef Novotný na to reagoval tím, že uspořené peníze pocházejí „z výdělečné činnosti a z nakládání s majetkem v rámci širší rodiny“.
Někteří vládní i opoziční politici věští, že jak raketový byl vzestup donedávna málo známého starosty do nejvyšších pater české politiky, tak rychlý bude jeho pád. Je možné, že o Čunkově pozici budou mluvit ve čtvrtek členové celostátního výboru KDU-ČSL.
lp iri mal