Čtyřicet let komunismu

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Dobrý večer u pořadu K věci.
Je to přesně padesát sedm let, co se pětadvacátého února devatenáct set čtyřicet osm komunisté chopili moci v tehdejším Československu. Jak se na tento únorový puč vzpomínalo? Vzpomínali jak komunisté, tak také jejich odpůrci. Jeden z odpůrců, senátorJaromír Štětina, je hostem pořadu K věci, dobrý večer.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
Dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Povídat si začneme hned po přehledu zpráv.

redaktorka
——————–
Politici alespoň na čas složili zbraně. S razantním výrokem přišel jen prezident Klaus. Uvítal by prý předčasné volby. Politici si nechávají čas na rozmyšlenou a hledají další taktiku. ODS ale chce, aby kabinet v každém případě požádal sněmovnu o důvěru.

Papež už dýchá sám. Nesmí ale týden mluvit. Včera večer mu lékaři provedli tracheotomii. Ráno byl od dýchacích přístrojů odpojen.

Další ruský podnikatel z Karlových Varů Nikolaj Stěpanov se bojí o svůj život. V posledních týdnech dostal tři výhrůžné anonymy. Dnes v noci navíc oheň zničil jeden z jeho dřevěných srubů v Hájích. Tvrdí, že ho někdo zapálil úmyslně.

Neobvyklý výlov byl k vidění v Lahošti na Teplicku. Tentokrát ale nebyli v akci rybáři. Policejní potápěči tahali z rybníka dvě auta. Ani jedno není evidováno jako kradené. Je ale možné, že je někdo použil při zločinu a v rybníce se snažil zakrýt stopy.

Česko chce Chille pomoci při obnově škod v tamním národním parku. Kvůli neopatrnosti českého turisty tam shořely tisíce hektarů lesa a luk. Do Chille možná odletí i tým odborníků.

Před padesáti sedmi lety u nás zvítězila pracující třída. Až po roce osmdesát devět se ale věci mohly nazývat pravými jmény. Vítězství dělníků tak vystřídal pojem komunistický puč. A dnes únor devatenáct set čtyřicet osm pomalu upadá v zapomnění.

ROZHOVOR

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Tak, pane Štětino, podle vás zapomínají lidé na události z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
No, samozřejmě člověk zapomíná vždycky. Zvlášť na to, co bylo nepříjemné. Ale já bych si nemyslel, že lidé zapomínají na to, co tady těch čtyřicet let bylo. Podle posledního průzkumu ještě stále pětasedmdesát procent lidí u nás si myslí, že to byl režim špatný. Bude samozřejmě těch lidí stále méně. Ta naše petice, o které jsme se zmiňovali, která se jmenuje www.zrusmekomunisty.cz , tu podepsalo k dnešnímu dni asi osmnáct tisíc lidí a z toho čtyři tisícovky, největší skupina jsou studenti a studentky, mladí lidé, takže já si myslím, že to není úplné zapomnění.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Víte co, pojďme se na něco podívat. My jsme se v České republice ptali, co se lidem vybaví, když se řekne Vítězný únor. A tohle jsme natočili.

ANKETA

osoba
——————–
Vítězný únor, já vůbec neznám.

osoba
——————–
Tak, to se mi vůbec nic nevybaví.

osoba
——————–
Jo, to skončila válka, ne?

osoba
——————–
Nevím, že je nějaká olympiáda?

osoba
——————–
Klement Gottwald se posléze stal českým prezidentem.

osoba
——————–
Že třeba někdo vyhrává na lyžích nebo ve slalomu.

osoba
——————–
Ježíš, Vítězný únor, to je, nepamatuju si to, promiňte.

KONEC ANKETY

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Toto jsme teda natočili v našich ulicích, pane Štětino. Oni to nebyli jenom ti úplně mladí nebo nejmladší dokonce lidé. My jsme schválně točili se všemi, ale i starší prostě nevědí, co je Vítězný únor čtyřicet osm. Co tomu říkáte?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
Je to znepokojující. Já si myslím, že to je záležitost školy, zvláště u takových děcek, jako jsme tady viděli. Ale to je taky jeden z důvodů, proč děláme to, co děláme. Protože, jestliže se snažíme například uvést v činnost zákon, který bude považovat propagaci nacismu a komunismu za trestnou, tak tím zároveň upozorňujeme na to, proč, že ten komunismus byl systém, který nás tady čtyřicet let ničil. A nejen to, to byl systém, který ničil vlastně planetu. Vemte si ty obrovské rozměry, které můžete srovnat s nacismem. To jsou rozměry osvětimské. Já jsem viděl celou řadu lágrů v Rusku, od Magadánu přes Kazachstán až po Rusko. Tam zahynulo dvacet milionů lidí, a to je také komunismus.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Pojďme to zkusit doložit na konkrétních číslech. Vy jste dnes uspořádali pietní akt na Staroměstském náměstí. A během tohoto aktu jste předčítali jména těch, kteří byli komunisty popraveni, zastřeleni, utýrání, nebo jinak umučeni. Víte, kolik to bylo jmen, a jak vlastně vypovídající, či přesný ten seznam je?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
My máme poslední čísla z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Já myslím, že to je první taková souhrnná cifra. Je to něco přes tisíc lidí, z čehož těch popravených bylo asi dvě stě sedmdesát. Jsou tam i lidé, kteří byli zastřeleni na hranicích, když se snažili utéct přes tu železnou oponu. Jsou tam ti, kteří umřeli v koncentračních táborech, nebo byli ubiti k smrti. A to číslo, dnes patnáct let po listopadu, zatím není konečné, poněvadž se to nepodařilo ještě dát dohromady.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
A Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu má dostatečné pravomoci podle vás?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
Já si myslím, že by bylo potřeba úplně odkrýt všechny archivy. Ty archivy, to není specialita Federální služby bezpečnosti Ruské federace, že všechno zakrývá. Tyto manýry u nás existují dodneska. Ale nemluvme jenom o těch padesátých letech. Vzpomeňme si na šedesátý osmý rok. Komunistická strana byla ta, která pozvala okupační vojska, která tady kryla tu dvacetiletou okupaci. Vemte si sto dvacet tisíc lidí, kteří byli vyhnáni do emigrace. Celkový zrubání a zničení morálky národa.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Teď máme únor 2005. Je tu vládní krize. Jak, třeba i v těchto historických souvislostech, tu věc hodnotíte, jak se na to díváte?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
Pro mě je to naprosto jednoduché. To je všechno úrok z těch čtyřiceti let. Ta politická morálka, která používala lež jako běžnou součást politické práce, ta přišla sem, jenom má jinou podobu. Ty lumpárny, to všechno osočování, to osočování politických protivníků, krytí, rozkrádání, netransparentnost příjmů, to všecko jsou staré, dobré, bolševické zvyky. Ale nedivte se, oni nejsou jenom KSČM, komunisti jsou modří, zelení, růžoví, vemte si, jakoukoli barvu chcete, a to všecko je to, co sem přišlo z těch čtyřiceti let.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Senátor Jaromír Štětina, host dnešního pořadu K věci, já vám děkuji za rozhovor, na shledanou.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor za Stranu zelených
——————–
Děkuji vám.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
A pro vás, prima večer, na shledanou.