ČSSD jako v Senátu nejsilnější povede sedm z devíti výborů

Praha 21. listopadu (ČTK) – Senát potvrdil, že nejsilněji zastoupená ČSSD povede sedm z devíti senátních výborů. Vládní občanští demokraté uhájili jeden výbor, a to mandátový a imunitní, z původních tří v předchozím senátním období. Zbývajícímu výboru, který je pro EU, bude předsedat klub KDU-ČSL a nezávislých.

Organizační výbor Senátu povede šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD). V mandátovém a imunitním výboru bude na pozici předsedy Jiří Oberfalzer (ODS), spolu s ním tam zasednou například jeho spolustraník, teplický primátor a šéf klubu ODS Jaroslav Kubera či novinářJaromír Štětina (za TOP 09 a STAN) nebo bývalý žalobce Miroslav Antl (za ČSSD) a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ). Antl bude předsedat ústavně-právnímu výboru. V něm budou též Wagnerová, Kubera, prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, nezávislý Tomio Okamura, jenž chce též na Hrad, či hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Ve výboru hospodářském, kterému bude šéfovat Jan Hajda (ČSSD), budou i bývalý starosta Prahy 13 a někdejší poslanec Petr Bratský (ODS), horolezec Leopold Sulovský (hnutí Ostravak) či prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Výbor pro územní rozvoj povede Ivo Bárek (ČSSD). Spolu s ním jsou jeho členy například bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL), někdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) nebo bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Výboru pro vzdělávání předsedá sociální demokrat Marcel Chládek. Členy jsou též ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky Eva Syková (za ČSSD) či Jiří Oberfalzer (ODS).

Sociální demokrat Jozef Regec je předsedou zahraničního a branného výboru, kde zasednou též Štětina, lékař Hassan Mezian (ČSSD), bývalý ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) či někdejší poslanec Tomáš Kladívko (ODS). Předsedou výboru pro EU je Miroslav Krejča (dříve ČSSD, bezpartijní), který je nyní členem klubu KDU-ČSL a nezávislých. Spolu s ním se evropským otázkám bude věnovat třeba starosta Albrechtic Jaroslav Zeman (ODS).

Bývalý šéf Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček (ČSSD) povede výbor pro zdravotnictví. Spolu s ním tam jsou i šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz (za ODS) či bojovník proti korupci Libor Michálek (za Piráty).

Zemanovec Vladimír Dryml, který byl dřív v ČSSD, prohlásil, že volba vedení výborů dopadla „přesně tak, jak si v Lidovém domě odsouhlasili“. Podotkl, že ČSSD má sedm předsedů a 23 místopředsedů výborů, což v přepočtu znamená, že každý druhý senátor ČSSD bude místopředsedou výboru.

Přehled současných a bývalých výborů:  výbor současný předseda bývalý předseda organizační Milan Štěch (ČSSD) Milan Štěch (ČSSD) mandátový a imunitní Jiří Oberfalzer (ODS) Jaroslav Kubera (ODS) ústavně-právní Miroslav Antl (za ČSSD) Miroslav Antl (za ČSSD) pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda (ČSSD) Jan Hajda (ČSSD) pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Ivo Bárek (za ČSSD) Ivo Bárek (za ČSSD) pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Marcel Chládek (ČSSD) Jaromír Jermář (ČSSD) pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jozef Regec (ČSSD) Jozef Regec (ČSSD) pro záležitosti Evropské unie Miroslav Krejča (dříve ČSSD) Luděk Sefzig (ODS) pro zdravotnictví a sociální politiku Miloš Janeček (ČSSD) Daniela Filipiová (ODS)