ČSSD chce do čela Senátu Pitharta

Vlastní zpráva Minutu po uzavření volebních místností vypukly spekulace, kdo se stane místo Přemysla Sobotky (ODS) novým šéfem Senátu.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek podle informací Práva svým spolustraníkům v interních rozhovorech už v sobotu v Lidovém domě řekl: „Petr Pithart je přijatelnou osobností, která si to se Sobotkou může rozdat. Sobotky se musíme zbavit.“
Lidovec Pithart, který je dosud místopředsedou Senátu, by podle něj měl šance získat hlasy napříč politickým spektrem.
Pithart, který tuto funkci již celkově šest let vykonával, by mohl být kompromisním kandidátem ČSSD s 29 mandáty, KDU-ČSL (7), možná i tří komunistů a nejméně dvou dalších, nezávislých senátorů. Tyto počty by již daly dohromady potřebnou 41člennou většinu, ale lidovci podporu komunistů odmítají.
Přemysl Sobotka se však vzdát nemíní. Jeho senátní frakce zůstává i po zdrcujícím neúspěchu nejsilnější. „Pokusím se být znovu předsedou, abych deklaroval, že nás je tam pětatřicet a nikoliv pět. Pokud mne klub nominuje, tak do toho střetu půjdu. Myslím si, že Senát nemá ve mně člověka, který by ho posunoval dolů, naopak má více preferencí než Poslanecká sněmovna. Tak špatně jsem nepracoval,“ řekl v sobotu na dotaz Práva.
Předsedkyně senátorů soc. dem. Alena Gajdůšková osobně považuje Pitharta za velmi přijatelného kandidáta, ale nechce zatím předjímat stanovisko klubu a zdůraznila, že jednání mezi frakcemi je teprve čekají.
„Nechci spekulovat. Klub ODS pořád zůstal nejsilnějším a od toho se budou odvíjet jednání. Osobně si myslím, že bychom se měli chovat korektně a respektovat poměrné zastoupení. ODS takto postupovala a my bychom měli postupovat podobně,“ uvedla včera pro Právo.
Pithart včera nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS.

Jílek odmítá hlasy komunistů

Předseda lidoveckého senátorského klubu Adolf Jílek považuje tuto otázku za předčasnou. Ale má už nyní jasno, že nestojí o podporu komunistů. „Ti za prvé nikdy Petra Pitharta nevolili ani na post místopředsedy komory. A pak naši voliči už dávno řekli, že s komunisty nechtějí mít nic společného, a pokud by chtěl někdo něco takového zvednout, tak já jdu od toho. Mít předsedu Senátu s podporou komunistů, to ani náhodou,“ řekl Právu šéf klubu. Je přesvědčen, že stejného názoru je i sám Pithart.
„Osobně bych Petra Pitharta podpořila, ale mohu mluvit jen za sebe,“ uvedla včera na dotaz Práva předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. Nedokáže odhadnout, jak se zachovají ostatní z klubu, s odkazem, že například Jaromír Štětina by byl zásadně proti, pokud by měl získat Pithart post díky hlasům komunistů. „Jednání teprve budou probíhat,“ řekla.

Bendl varoval lidovce

Místopředseda ODS Petr Bendl věří, že Sobotka funkci obhájí a varoval lidovce, aby nepodkopávali koalici. „Znamenalo by to, že se odlamuje další díl spolupráce uvnitř koalice a bylo by to na vážnou diskusi,“ uvedl Bendl.
První místopředseda zelených Ondřej Liška považuje změnu ve vedení Senátu za legitimní a Pitharta považuje za dobrého kandidáta. Šéf Senátu je druhým nejvyšším ústavním činitelem po prezidentovi. Volí se vždy po dvou letech, jakmile se třetina Senátu obmění.

Foto popis| Petr Pithart na archivním snímku.
Foto autor| Foto ČTK