Co si počít s Jiřím Čunkem?

S bývalou nejvyšší státní zástupkyní, stínovou ministryní spravedlnosti za ČSSD Marií Benešovou, a Jaromírem Štětinou, senátorem za Stranu zelených.
Argumenty

ZAJÍMÁTE SE JEŠTĚ O KAUZU JIŘÍ ČUNEK? JAK JI PODLE VÁS VNÍMÁ VEŘEJNOST? NENÍ UŽ CELOU ZÁLEŽITOSTÍ TAK TROCHU UNAVENA….?

O kauzu Čunek se zajímám jako každý občan a navíc i jako právník. Veřejnost tuto záležitost vnímá jako silně nestandardní. Zcela určitě se nějakým způsobem odrazí i v preferencích stran.

Znepokojuje mne, že vyšetřování Jiřího Čunka prováděli lidé, kteří se zdiskreditovali v případu Vladimíra Hučína. Kauza nesmí upadnout v zapomnění.

MYSLÍTE, ŽE VÝMĚNA ŽALOBCE MŮŽE BÝT REAKCÍ NA POLITICKOU OBJEDNÁVKU?

Nelze to vyloučit. Stačilo například sledovat časové konsekvence (pohrůžka ministra zahraničních věcí, že nebude sedět ve vládě s obžalovaným). O tom lze jenom spekulovat, a zde se tato možnost přímo nabízí.

Obecně se výměny žalobců na politickou objednávku jistě mohou odehrát. Není to ovšem případ žalobců v kauze Jiří Čunek.

MŮŽE BÝT VŮBEC KAUZA, KTERÁ SE TÝKÁ VÍCEPREMIÉRA VLÁDY, NEZPOLITIZOVANÁ?

Obdobná kauza může být i nezpolitizovaná, ale to bychom museli žít v zemích, které jsou skutečnými právními státy. V ČR se v současné době bohužel právo používá jako prostředek k dobytí a udržení moci, což nás vede na opačnou stranu.

Kauza je zpolitizovaná od samého začátku. Sociální demokracie se o to stará vzorně.

CO SI MYSLÍTE O E-MAILOVÉ KORESPONDENCI VYŠETŘOVATELE A KORUNNÍ SVĚDKYNĚ URBANOVÉ?

Nevím, o které e-maily se mělo skutečně jednat. Zda o ty protiprávně získané z počítače paní Urbanové, nebo o ty, které byly součástí trestního spisu. Okresní státní zastupitelství v Olomouci deklarovalo, že tyto e- maily se liší… Jak to tedy bylo? Navíc jsem se v tisku dočetla, že tyto e-maily měly mít nic neříkající obsah.

Je neuvěřitelné, že na toto hrubé porušení pravidel státní zástupce nereagoval. To samo potvrzuje správnost rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně.

VYBAVUJETE SI V POREVOLUČNÍ HISTORII PŘÍPAD KORUPČNÍHO SKANDÁLU, KTERÝ BY SE ČUNKOVĚ AFÉŘE PODOBAL MÍROU SVÉ ZÁVAŽNOSTI?

Nevybavuji. Snad jen aférku s pokusem o uplacení Petra Pitharta, která ovšem nedosáhla této monstróznosti.

Nemohu odpovědět, dlouhá léta jsem nežil v Česku.

JAKÝ BY PODLE VÁS MĚLA PODOBNÁ KAUZA PRŮBĚH NAPŘÍKLAD VE VELKÉ BRITÁNII?

Jsem si jistá, že v zemích směrem na západ by obviněný vicepremiér dávno odstoupil a pokud by neměl sám tolik rozpoznávacích schopností, byl by k tomu svým okolím včas donucen.

Pochybuji, že by ve Velké Británii zpracovávali případ prokurátoři a policie zavázaní jedné politické straně či síle.

Foto autor| Foto: Flash Photo Agency a Luboš Wišniewski

O autorovi| Připravil: Ivo Horváth,