Čeští pozorovatelé se neobávají možného násilí na Ukrajině

KYJEV 25. prosince (zvláštní zpravodajka ČTK) – Násilí a nepokoje při nedělních prezidentských volbách na Ukrajině by současnému prezidentovi Leonidu Kučmovi mohly posloužit jako záminka k jejich zrušení, domnívají se někteří odborníci seznámení s místní politickou scénou. Češi, kteří jsou mezi více než 12.000 mezinárodními pozorovateli voleb, se ale výbuchu násilí neobávají.

 

Ukrajinci budou v neděli v opakovaném druhém kole prezidentských voleb vybírat mezi lídrem opozice Viktorem Juščenkem a dosavadním premiérem Viktorem Janukovyčem. Juščenko podle průzkumů vede; některé zdroje tvrdí, že Janukovyčovi příznivci se chystají vyvolávat střety, které by mohly volby zpochybnit. Listopadový pokus zvolit z těchto dvou kandidátů novou hlavu státu se nezdařil pro masivní porušování volebního zákona a zfalšování výsledků ve prospěch premiéra. Soud nakonec rozhodl o opakování voleb.

 

„Musíme zajistit, aby svět věděl, že proces voleb byl správný nebo nebyl. Kdo se bojí, nesmí do lesa; kdybychom se báli násilí, tak bychom sem nejeli. Ale myslím, že to dopadne dobře,“ řekl dnes ČTK místopředseda českého Senátu Eduard Outrata, který je jedním ze čtyř desítek českých pozorovatelů.

 

Do Kyjeva se vydal i jeho kolega, čerstvě zvolený senátor Jaromír Štětina. „Nebojím se ani tak připraveného násilí; informace o vojenských akcích by pravděpodobně prosákly. Bojím se spíš provokací, které nedělají ministerstva vnitra a obrany, ale spíše tajné služby a ty to umí utajit,“ myslí si senátor, který má jako bývalý novinář s východní Evropou velké zkušenosti.

 

Představitelé ukrajinské tajné služby jsou spojováni s otravou opozičního kandidáta Juščenka.

 

Český velvyslanec na Ukrajině Karel Štindl v rozhovoru s ČTK připomněl změnu v náladách místní společnosti. Nikdo už se neobává masivního falšování výsledků voleb, jako tomu bylo při koncem listopadu. Státní moc by se ale prý mohla pokusit volby zrušit, což by stávajícímu prezidentovi dalo nejméně tři měsíce času.

 

Volby se konají podle novelizovaného volebního zákona, který se lidé okolo Janukovyče zřejmě chystali soudně napadnout a zpochybnit jako neústavní celý volební proces. Dnešní rozhodnutí ústavního soudu, že novela je až na jednu výjimku v souladu s ústavou, tuto variantu znemožnilo. „Do hry tak vstupuje druhá možnost, umělé vyvolávání násilí,“ poznamenal velvyslanec.

 

Premiér Janukovyč je nyní oficiálně na dovolené, aby předvolební kampaň nevedl jako druhý nejvyšší muž v zemi. Na mítinku svých příznivců před několika dny oznámil, že po volbách do Kyjeva dorazí tisíce jeho příznivců, „aby pomohli udržet ústavnost“.

 

Ukrajinské ministerstvo vnitra se podle dostupných informací rozhodlo pro zachování neutrality. V centru Kyjeva, kde stále stojí stanové městečko Juščenkových příznivců, se pohybují skupiny lidí v maskovacích uniformách; jedná se o ochranku opozičních demonstrantů. S novináři se mladíci nebaví.