Cena Františka Kriegla pro Ondřeje Cakla

Senátor Štětina byl jedním z gratulantů, kteří dnes přišli poblahopřát Ondřeji Caklovi, zakladateli sdružení Tolerance, k udělení Ceny Františka Kriegla pro rok 2007.


Jaromír Štětina s Ondřejem Caklem

Senátor Štětina byl jedním z gratulantů, kteří dnes přišli poblahopřát Ondřeji Caklovi, zakladateli sdružení Tolerance, k udělení Ceny Františka Kriegla pro rok 2007. Cenu uděluje Nadace Charty 77 za ojedinělou a statečnou činnost. Předseda nadačního výboru František Janouch ocenil Caklovu akci během slavnostního udílení ceny. Ondřej Cakl se už léta zabývá monitorováním neonacistického hnutí. Cakl poděkoval svým spolupracovníkům a popsal metodu monitorování extermních pravicových skupin, ale i přístup policie, který označil jako odlišný podle oblastí. Ondřej Cakl  spoluzakládal v roce 1993 sdružení Tolerance a občanská společnost (HOST). Od roku 2000 je ředitelem této nevládní organizace, která se stará o ochranu lidských práv.

Cena Františka Kriegla je každoročně udělována od roku 1987 za ojedinělou a statečnou činnost, kterou nominovaní prokázali bez ohledu na osobní prospěch či možných rizik. Cena byla pojmenována po jediném československém politikovi, který vzdoroval nátlaku a nepodepsal protokol, který vyjádřil souhlas českých vudců s okupací země po sovětské invazi v roce 1968.

Jaromír Štětina obdržel Cenu Františka Kriegla v roce 1992.