Bursíkův protiklausovský Švejnar

Ve všech stranách se diskutuje o tom, zda a kdo má v únoru při volbě prezidenta republiky šanci jako Klausův protikandidát. Ti, kteří Klause nechtějí, hledají někoho, kdo by byl přijatelný pro komunisty, lidovce, a ovšem i sociální demokraty a také pro pravicověliberální část Senátu, stojící mimo ODS. Takových lidí, známých i veřejnosti, není mnoho. Často se hovoří o Jiřím Dienstbierovi.
Měl by být přijatelný i pro zelené. V jeho postojích z posledních let nelze asi najít nic protizeleného. Členové SZ, kteří ho mají za dobrého kandidáta, počítají s tím, že Bursík tuto kandidaturu podpoří i proto, že Dienstbier je otcem ženy, která je Bursíkovou životní družkou. Teď už ale remcají, že se návrhem na Dienstbiera nezabývají orgány SZ, nepořádá se k tomu vnitrostranické referendum, ba ani žádná anketa. Stále čekají na Bursíkovo vyjádření, které je ve SZ vždy směrodatné.
Pro zelené je Václav Klaus zcela nepřijatelný. Ukázala to už anketa mezi členy SZ, konaná při přípravě volebního programu na začátku loňského roku. Od té doby se napětí mezi SZ a Klausem ještě zvýšilo. Jeho nepřátelský vztah k prohlubování EU a jeho zpochybňování vlivu lidské činnosti na oteplování Země jsou v takovém rozporu s postoji SZ, že s podporou zelených nemůže počítat. Pravda, mají jen šest hlasů ve Sněmovně, se senátoremJaromírem Štětinou sedm.
V politice nezná Bursík bratra, a Dienstbier není vlastně ani jeho tchán. Zásadní je pro něj pevnost vládní koalice, cestu spolupráce se soc. dem. si uzavřel. Proslýchá se, že si zajistil tichý souhlas Topolánka, svého koaličního druha: kandidátem bude Jan Švejnar. ODS ho veřejně nepodpoří, ale členům a příznivcům SZ se to podá tak, že alespoň část ODS bude pro Švejnara hlasovat v tajné volbě v posledním kole. Ne všichni v ODS jsou totiž nadšeni z kandidatury Klausovy. Švejnar, liberální profesor Michiganské univerzity, otevřeně podpořil i vládní reformu.
Bursík se prý chystá na schůzi senátního Klubu otevřené demokracie, jehož někteří členové uvažují o Dienstbierovi, jiní zase o Švejnarovi. Bursík tam údajně chce podpořit Švejnara. Sám ho veřejně jako první navrhnout nemůže, už kvůli členům své strany ne. Neměl by se ale ve SZ poradit před svým případným vystoupením v onom klubu?
Pro toho, kdo Klause nechce, nemá cenu uvažovat, kdo by byl lepší prezident, zda Dienstbier, nebo Švejnar. Z jeho hlediska nelze stavět proti Klausovi někoho, kdo je pro některé opoziční poslance a senátory nepřijatelný a Klause by považovali za menší zlo jako v roce 2003. Komunisty o vhodnosti Švejnara Bursík nepřesvědčí, a ani nechce. Nelze o tom ale přesvědčit ani značnou část soc. dem. Také většina ODS zůstane i v tajné volbě věrná Klausovi. V souboji Klaus-Švejnar Klaus jistě vyhraje.
Zbývá zodpovědět otázku, zda to Bursík ví. Určitě ano, nápad na Švejnara je jen manévr, jímž se má nepozorovaně podpořit Klaus. A až Švejnar neuspěje, Bursík už zeleným vysvětlí, že proti Klausovi udělal maximum.

Foto popis|