»Bruselské« peníze vyžadují kvalitní tuzemské programy

PRAHA – Po léta se periodicky opakující téma změny názvu KSČM, vztahu k minulosti a zákazu propagace komunismu – díky iniciativám senátorůŠtětiny a Mejstříka z poslední doby – byla prvním tématem nedělní Sedmičky na TV Nova. V ní proti sobě usedli poslanci Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM) a Jan Zahradil (ODS).
Téma telemostem otevřel senátor Štětina účelovou citací z dokumentů českobudějovického sjezdu KSČM o potřebě změny systému a dále citací z Marxe. Ransdorf věcně rozebral důvody současné vlny antikomunismu, která je důsledkem trvalého poklesu preferencí pravicových stran a vyvrátil i tvrzení moderátora o dnešní neexistenci levicových stran s přídomkem »komunistická« v Evropě. Senátní novelu zákona, která má trestně postihovat propagaci komunismu stavěného na roveň nacismu, musí projednat ještě dolní komora. Aktéři diskuse se shodli na tom, že jejich poslanečtí kolegové tuto novelu podpoří (či nepodpoří) dle své politické příslušnosti. Ransdorf obvinil ODS z licoměrnosti v této otázce, když poutavě popsal, jak se dnešní šéf ODS Topolánek »plazil« v poslaneckém klubu KSČM před volbou prezidenta a »žebral« o hlasy pro Klause. Úvodní téma bylo proto urychleně opuštěno.
Pro občany podstatně důležitější je otázka zrychlení deregulace nájemného, v níž ČSSD evidentně ustoupila koaličním partnerům. Zrychlení procesu (návrh je nyní ve sněmovně ve druhém čtení) minulý týden podpořili poslanci koalice, důsledně proti byli poslanci KSČM, ale i ODS. Motivace k tomuto postoji je ovšem odlišná. Ransdorf považuje za velmi nešťastný ústup poslance ČSSD Stanislava Křečka, a tím i celého Sdružení nájemníků (SON), od návrhu komunistického poslance Františka Beneše a jeho kolektivu, který respektoval nutnost deregulace, ale sociálně citlivější formou. Ransdorf i Zahradil se nakonec shodli na nutnosti řešit situaci u nízkopříjmových skupin a důchodců zejména ve velkých městech formou sociálních dávek nebo státního vyrovnání. KSČM prostřednictvím Benešova materiálu prosazovala maximální hranici regulovaného nájmu pod 50 Kč za metr čtvereční. Navrhovaný postup se blíží až neúnosné hranici 90 Kč. Odpor ODS souvisí zejména s nadále existujícími omezeními vůči vlastníkům domů, což ODS považuje za neliberální.
Ke shodě mezi oběma europoslanci došlo v diskusi o rozpočtu Evropské unie a zejména k čerpání zdrojů pro nové členské země. Rámcový rozpočet EU, který je šestiletý, značně snižuje význam jeho krácení i v desítkách miliard. Za potřebné považují dostatek kvalitních programů, které jsou podmínkou uvolnění bruselských peněz. Jako příklad uvedli restrukturalizaci v oblasti uhelného průmyslu a hutnictví v podání Německa na území bývalé NDR. Oba konstatovali, že v minulé evropské »šestiletce« nebyly vyčerpány desítky miliard eur, a to díky nekvalitně připraveným národním programům. Co se týče hlasování diváků o důvěryhodnosti aktérů diskuse jasně zvítězil Ransdorf ziskem 64 procent.