Bránili svou zemi proti ruskému agresorovi a teď…Štětina varuje Ukrajinu i Západ

EuroZprávy.cz
4. září 2015, autor: Martina Učňová

Praha/Kyjev – Ukrajinský parlament tento týden v prvním čtení schválil návrh na ústavní reformy, které by měly vést k decentralizaci země a řešení krize na východě země. Jednání doprovázely bouřlivé protesty, které vyvrcholily granátovým útokem. Protestům se nedivím, hodnotí situaci na Ukrajině europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina.

Prezident Petro Porošenko před hlasováním varoval, že odmítnutí ústavní reformy, počítající s decentralizací moci, by pro Ukrajinu znamenalo, že bude čelit Rusku sama, bez mezinárodní podpory. I přesto někteří příliš pochopení nemají. Protestující před ukrajinským parlamentem dali jasně najevo, co si o kroku, který je podle mnohých dalším vítězstvím pro Vladimira Putina myslí.

Jejich rozčilení chápe i český europoslanec Jaromír Štětina. „Ano, decentralizovaný stát je moderním a demokratickým způsobem vlády. Ale platí to v době, kdy je země ve válce? Nedivím se, že protestují ti, kteří půldruhého roku bránili vlast před ruským agresorem, jejichž kamarádi v tom boji umírali, kteří ubránili Mariupol, Slavjansk, Ukrajinu, ti, kteří zabránili Rusku vytvořit pozemní cestu na Krym. Protestují, protože vědí, že decentralizace za války znamená vítězství Putina a možný začátek odtržení Donbasu,“ uvedl na sociálních sítích politik.

Tento krok se však podle něj může Ukrajině i Západu vymstít. „Prezident Porošenko řekl: Kdybychom tuto změnu ústavy nepřijali, zůstali bychom v boji proti agresorovi osamocení. Tím vlastně řekl: Evropská unie nás k tomu přinutila. A já dodávám: neznalost Ruska ze strany EU může být pro Ukrajinu osudová. A znovu říkám: decentralizace země v míru ano, decentralizace země za války ne!“ varuje Štětina.