Ať promluví i Obst, žádá ČSSD

PRAHA – Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) se podivil postoji ODS, která uvítala žádost nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké vystoupit v Čunkově kauze v ústavně-právním výboru Sněmovny a zároveň odmítá o věci mluvit na plénu dolní komory.
Na výboru budou soc. dem. poslanci po zkušenosti s Kubiceho zprávou žádat, aby Vesecká zajistila účast dalších osob, např. odvolaného žalobce Radima Obsta. „Budeme se mj. ptát, kolik podobných případů nejvyšší státní zastupitelství ze stejných důvodů za posledních několik let rozhodlo,“ přiblížil Tejc.
Obstovu bezpečnostní prověrku napadal senátor Jaromír Štětina (za SZ) a Vesecká ji přislíbila prozkoumat. Předchůdkyně Vesecké a nynější stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová uvedla, že státní zastupitelství nemá co zkoumat Obstovu prověrku. To podle Benešové smí jen Národní bezpečnostní úřad.
Už dříve Vesecká vyšla vstříc ministru Pospíšilovi, když ji loni v listopadu žádal, aby převzala dohled nad šetřením kauzy s akciemi ČEZ. „Všechny tyto postupy vzbuzují otázku, proč tak činí a proč je tolik ochotná,“ konstatovala Benešová.