Antikomunisté předali Zaorálkovi petici proti propagaci komunismu

PRAHA 20. října (ČTK) – Zástupci petice www.zrusmekomunisty.cz dnes předali předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi seznam prvních 50.000 signatářů. Petice poslance žádá, aby schválili novelu trestního zákona, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvech a programech politických stran. Její organizátoři se dnes Zaorálka snažili přesvědčit, že by se k jasnému odmítnutí komunismu měla přidat i ČSSD.

„Sociální demokracie stojí při schvalování toho zákona na historické křižovatce,“ řekl po setkání novinářům senátor Jaromír Štětina, který je pod novelou i peticí podepsán. ČSSD v Senátu návrh odmítla a očekává se, že spolu s komunisty zabrání jeho přijetí ve sněmovně.

Autoři petice přesto doufají, že se jim podaří přesvědčit alespoň některé poslance ČSSD, aby schválení novely pomohli. „Myslím, že je ještě spousta sociálních demokratů v Poslanecké sněmovně, kteří vědí, jaký je rozdíl mezi komunistou a sociálním demokratem,“ řekl Štětina.

Zaorálek antikomunistům slíbil, že se sněmovna nebude projednání návrhu vyhýbat. Se zákazem propagace komunismu ale nesouhlasí. V demokratické společnosti by se podle něho proti komunismu mělo bojovat argumenty. „Věřím, že dokážeme přesvědčit veřejnost, že půjdeme znovu do voleb, ve kterých dokážeme komunisty porazit,“ řekl.

Podle herce Ladislava Smoljaka, který petici spolu s dalšími organizátory Zaorálkovi předal, není na důrazné odmítnutí komunismu nikdy pozdě. Komunismus má podle něho jasný obsah. „Jestliže se k němu hlásím, tak se hlásím k diskriminaci lidí podle třídního původu, zákazu používat soukromé vlastnictví k podnikání a ke změně společenských poměrů násilím,“ řekl.

Země bývalého sovětského bloku mají podle Štětiny historickou zkušenost s komunistickými zločiny, a potřebují proto tvrdší právní úpravu než západoevropské státy. Podle stanoviska Evropské komise jsou trestní postihy propagace nacismu a komunismu vnitřní záležitostí členských států a mají se řídit jejich specifiky, uvedl. Obavy, že by si KSČM mohla na zákon stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva, jsou proto neopodstatněné, dodal.

Petici za zákaz propagace komunismu podepsalo na internetových stránkách www.zrusmekomunisty.cz přes 55.000 lidí, uvedl Štětina. Odhaduje, že by se mohlo shromáždit až 100.000 podpisů. Seznam prvních 50.000 signatářů již organizátoři předali i předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS).

Tomáš Neřold kš