Rozhodl jediný hlas v horní komoře
PRAHA – Senátoři těsným hlasováním včera již potřetí navrhli na udělení státního vyznamenání bratry Ctirada a Josefa Mašíny, kteří se v 50. letech prostříleli za cenu lidských životů do Německa.
Návrh, aby byli spolu s Milanem Paumerem oceněni Řádem Bílého lva, podpořilo sice jen 24 ze 47 přítomných členů horní komory, ale byl to přesně počet hlasů, které byly pro schválení potřeba. Stejný řád chtějí senátoři udělit i dalším třem členům odbojové skupiny, kteří byli v roce 1955 popraveni. Pro jejich ocenění zvedlo ruku o sedm senátorů více. Senát má celkem 81 členů. Jako v předcházejících dvou letech i tentokrát vzbudil návrh emoce. Levicoví senátoři připomněli, že by prezident neměl vyznamenat lidi, kteří se dopustili vraždy. „Při usmrcení svázaného jednotlivce bez soudu, jako to bylo v případě usmrcení toho policisty, který byl svázán a omámen, šlo nepochybně o vraždu,“ prohlásil Jan Rakušan (ČSSD).
Dodal, že ačkoli Václava Klause nevolil, považuje ho za člověka vzdělaného, s jasnými a pevnými názory. „Věřím, že tuto kauzu bude posuzovat stále objektivně a skupinu bratří Mašínů nevyznamená,“ připomněl Rakušan fakt, že prezident již dvakrát návrh Senátu nevzal v potaz.
Na obhajobu Mašínů a ostatních členů jejich skupiny prohlásil Jaromír Štětina (Klub otevřené demokracie), že Mašínové a Paumer se drželi zásady „jestliže nezabiješ, budeš zabit“.
Senátoři předloží prezidentovi dalších 29 návrhů. Je mezi nimi také historik a publicista Zdeněk Mahler, jehož jméno se v seznamu pro Hrad objevilo již několikrát.
Dalšími kandidáty, o kterých bude Klaus rozhodovat, je předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier či spolutvůrci oscarového filmu Amadeus kameraman Miroslav Ondříček a architekt Karel Černý.
Senátoři chtějí také ocenit pravoslavného kněze Vladimíra Petřeka, který ukrýval v chrámu Cyrila a Metoděje atentátníky na Heydricha a byl za to popraven.