Zvolal Stop nacismu a policie zasáhla

SHROMÁŽDĚNÍ V LETECH

LETY, 23. 1. 2006

Tichý kroužek zhruba deseti Romů drží v ruce fotografie jednotlivců i celých rodin, kteří byli v době druhé světové války internováni ve sběrném táboře v Letech. O několik minut později a o pár set metrů dál jeden z řečníků Národní strany mluví o tom, že v Letech k žádné genocidě nedošlo. Obě místa v sobotním dopoledni spojuje jediné -žaludek zvedající zápach z nedalekého vepřína.
»Pro nás je to posvátné místo, a budeme to tu bránit vlastními těly, aby oni sem nevkročili,« říká odhodlaně Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu u pomníku obětem tábora v Letech. Tentokrát evidentně nejde o klasickou pietní vzpomínku. Nebyli by tu, kdyby se za lesem nekonalo ještě jiné shromáždění. To, které svolala Národní strana.
Zhruba padesát příznivců nacionalistické strany se schází v místě, kde tato strana umístila koncem roku několikatunový balvan a později jej sama prohlásila za památník. Měl upozornit na to, že v Letech byl »jen« pracovní tábor.
Známý romský aktivista Karel Holomek ale tvrdí, že od jara 1942 byl tábor v Letech nepochybně koncentrační.
»Hlavně však tenhle spor vůbec není podstatný. Především, tady umírali lidé,« říká u památníku.
Kámen Národní strany s nápisem Obětem nechala obec Lety ve čtvrtek odstranit. Předsedkyně strany Petra Edelmannová to ve svém projevu označila za akt neonacistů proti českým vlastencům.
Na transparentech stojí »800 miliónů raději dětem« a podobná hesla. Až 800 miliónů má podle její strany stát vládou plánovaný výkup vepřína, stojícího na místě tábora. Obě shromáždění dělí les a zledovatělé cesty. A také auta s několika desítkami policistů. K jedinému incidentu dochází poté, co se německý novinář a aktivista Markus Pape spolu se sociálním antropologem vyučujícím na Univerzitě Karlově Yasarem Abu Ghoshem vypraví na akci nacionalistů.
Vyzývá k tomu i ostatní Romy: »Je potřeba s nimi vést dialog a vysvětlit jim, že se mýlí.« Něco takového je ale pro část Romů nepřijatelné, další se obávají konfliktu. Pokus o dialog končí Papeho výkřiky »Stop nacismu« během projevu Edelmannové a strkanicí s členy Národní strany. Papeho na jejich popud zadrží policie.
»Došlo k narušení pokojného průběhu demonstrace,« zdůvodňuje to na místě mluvčí jihočeské policie. Na internetových stránkách Národní strany se včera bylo možné dočíst, že »německý nácek a arabský hulvát protestovali proti poklidné pietní akci českých národovců«.
Senátor Jaromír Štětina je přesvědčen, že jeden ze stoupenců Národní strany porušil zákon, respektive paragraf o popírání holocaustu, když v projevu tvrdil, že v Letech nedošlo ke spáchání genocidy. V tomto smyslu vypovídal i na policii, kde byl jako svědek incidentu Papeho s ochrankou Národní strany. »Uvedl jsem do protokolu, že oznamuji, že podle mne byl porušen zákon. Teď je na policii, aby to vyšetřila,« říká Štětina.
Po necelé hodině i akce Národní strany končí. Její účastníky doprovázejí policisté. »Posadili jsme je do autobusu. Tím to pro nás končí,« hlásí jeden z nich do vysílačky. Autobus Národní strany dostává policejní doprovod na hranice píseckého okresu. Je poledne, a Lety jsou opět liduprázdnou vesnicí.
V nedělních televizních debatách Lety rozebírali politici. Podle ministra vnitra Bublana Národní strana žádala o registraci od roku 2000 do roku 2001 pětkrát. Získala ji až po zásahu Nejvyššího správního soudu. Do konce února by Bublan měl mít analýzu, zda ji lze zrušit.