Zvítězil vztek a zloba

PRAHA-Senát včera přijal usnesení,v němž navrhuje vládě,aby se obrátila na nejvyšší správní soud,který by měl posoudit,zda KSČM působí v souladu se zákonem a ústavou. Pro usnesení hlasovalo 30 z 38 přítomných senátorů. Proti byli dva komunističtí senátoři,sociální demokraté se hlasování zdrželi,stejně tak i dva občanští demokraté.
Usnesení navrhla dočasná komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM řízenáJaromírem Štětinou (za SZ). Komise nemá podle Ústavy možnost navrhnout zrušení komunistické strany. To je v pravomoci Nejvyššího správního soudu.
»Komisi považujeme od jejího počátku za protiústavní. Legitimitu určitých orgánů nemůže posuzovat komise tvořená nějakými senátory,od toho jsou státní orgány,«uvedl senátor Eduard Matykiewicz (KSČM).
»Je to výraz vzteku nad výsledkem krajských a senátních voleb,«řekl Haló novinám předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Závěrečná zpráva komise obsahuje 76 indicií z dokumentů KSČM a projevů jejích představitelů. Podle těchto materiálů prý KSČM neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů,naopak se hlásí k Komunistickému manifestu Karla Marxe. Navíc je prý stále organizační složkou bývalé KSČ. Štětina pokládá shromážděné indicie za tak zásadní,že vláda by podle něj měla navrhnout zrušení KSČM.
»Předložené informace jsou vytrženy z kontextu a z hlediska dokumentů a činnosti KSČM ničím nepodložené. Odmítáme spojování KSČM s KSČ. Nejsme žádná odnož bývalé KSČ,rovněž naše ideologie nejsou totožné,«míní Matykiewicz.
Projednávání závěrů komise se v Senátu překvapivě nesetkalo s žádnou vášnivou diskusí,jak zřejmě mnozí očekávali. V poloprázdném sále k návrhu vystoupili pouze tři diskutující,z toho dva byli členy komise a třetí jim za jejich práci poděkoval.
Nyní bude záležet na Legislativní radě vlády,zda doporučí vládě,aby se tímto usnesením vůbec zabývala.»V té zprávě je tolik nesmyslů,že nemám žádné obavy z toho,že by měly být přijaty nějaké zásadní závěry vůči činnosti KSČM,« dodal Matykiewicz.