Výroky koaličních politiků k aféře předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka

Praha 14. března (ČTK) – Výběr výroků koaličních politiků k aféře předsedy KDU-ČSL a místopředsedy vlády Jiřího Čunka od začátku února, kdy ho Senát zbavil imunity:

Mirek Topolánek (premiér, předseda ODS):

„Beru tuto záležitost, která se nestala v době fungování mé vlády, za zpolitizovanou, jako osobní věc pana Čunka… nechávám na panu místopředsedovi Čunkovi, jak celou věc bude řešit, nevidím v tuto chvíli jediný důvod, proč ho vyzývat k odstoupení.“ (Právo, 8. února)

„Dávám Jiřímu Čunkovi šanci, protože ten případ je podivný, nese znaky určitého ovlivňování.“ (MfD, 10. února)

„Já na něho nebudu vyvíjet tlak (aby odešel z vlády, poznámka ČTK)… nicméně tento týden se musí něco stát, musí dojít k nějakému zlomu.“ (ČTK, 5. března)

„Já ho (Čunka) k tomu nemůžu přinutit (k odchodu z kabinetu, poznámka ČTK), ale myslím, že nakonec ten tlak … ho k tomu přinutí. Jeho rozhodnutí je cennější než rozhodnutí koalice.“ (ČTK, 14. března)

Martin Bursík (místopředseda vlády, předseda Strany zelených):

„Je to problém, to je logické. Pana kolegu Čunka ale k odstoupení z vlády vyzývat nehodlám. V tuto chvíli to důvěryhodnost vlády nesnižuje, ale každopádně ji ani nezvyšuje…“ (HN, 1. března)

„Čas pracuje proti vládě, střednědobě je to neudržitelná situace, něco se musí stát… S přibývajícím časem problém snižování důvěryhodnosti vlády narůstá.“ (Rádio Impuls, 9. března)

„Řekli jsme, všichni ministři za zelené, že kdybychom se dostali do analogické situace, tak bychom odstoupili. Současně ale, že to nemá být výzva k vystoupení pana předsedy Čunka.“ (ČTK, 13. března)

Petr Nečas (místopředseda vlády a místopředseda ODS):

„Bezpochyby je to pro vládu i pro KDU-ČSL zátěží. Dlouhodobě je to neudržitelná situace. Doufám, že má pan Čunek všechno pohromadě, aby to mohl uspokojivě vysvětlit.“ (MfD, 10. února)

„Policejní vyšetřování znamená pro vládu problém… doufám, že pan místopředseda bude moci všechna podezření přesvědčivě vyvrátit.“ (LN, 1. března)

Miroslava Němcová (místopředsedkyně sněmovny, ODS):

„Já nechci říkat, (že by měl odstoupit, poznámka ČTK) okamžitě. To je takové militantní prohlášení, ale napětí ve společnosti stoupá, a myslím, že to vládě škodí. A abychom neusnadňovali opozici střílet do našich řad, tak bych to udělala co nejdříve.“ (Právo, 13. března)

Vlasta Parkanová (ministryně obrany, místopředsedkyně KDU-ČSL):

„Odpovědnost leží na něm. Jiří Čunek tu situaci vnímá tak, že odstoupení by považoval za přiznání viny. Já jsem mu řekla, že to vidím jinak. Je spousta zemí, v nichž se v takovýchto případech odstupuje. Na druhou stranu tam se ti lidé dokážou vrátit. Ty české příklady takové nejsou.“ (LN, 10. března)

Milan Špaček (místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL):

„Na Čunkově místě bych se dočasně vzdal místa ve vládě… Nejdříve bych se snažil sám sebe očistit a pak bych se ucházel o nějaké vedoucí funkce.“ (Právo, 7. března)

Jaromír Štětina (senátor, zvolen za SZ):

„Kauza Čunek se stala v Poslanecké sněmovně trampolínou pro lidsky a politicky nenoblesní vystoupení vůdců sociální demokracie, kteří obvinění používají jako kladivo na vládní koalici a stupňují politizaci případu.“ (ČTK, 7. února)

Karel Schwarzenberg (ministr zahraničí, nominován SZ):

„Já nejsem kazatel, jsem ministr zahraničí. Co si má člověk zodpovídat před svým svědomím, to je na něm. Já nebudu kázat morálku někomu jinému.“ (Právo, 8. února).

pvl rmi mal