Vesecká hájila svůj postup v kauze Čunek, výhrady opozice trvají

Praha 12. června (ČTK) – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dnes před členy sněmovního ústavně-právního výboru obhajovala svůj postup v kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Poslancům řekla, že nejednala na politickou objednávku a do případu musela podle zákona zasáhnout. Na politiky také apelovala, aby kvůli mocenským zájmům neškodili právu.

Opoziční poslanci však mají dál výhrady a její počínání kritizují. „Nemůžete mít objektivní pohled, protože jste na vládě existenčně závislá,“ řekl Vesecké při jednání výboru místopředseda klubu ČSSD David Rath.

Vesecká ale hned v úvodu zasedání prohlásila, že je jí „jedno, jestli je vláda modrá, oranžová, červená, lesbická nebo marťanská“. Každá vláda by podle ní měla zaručit všem občanům, tedy i Čunkovi, právo na spravedlivé vyšetřování. „Nevím, jestli je Čunek čistý jako lilie, nebo lže, jako když tiskne. Není úkolem státního zástupce to zkoumat,“ dodala.

Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku. Nejvyšší státní zastupitelství případ minulý týden odebralo přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ho státnímu zástupci z Jihlavy. Vyměnil se i hlavní vyšetřovatel. Důvodem byla podle Vesecké procesní chyba, ale i nestandardní postup vyšetřovatele.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se podle Vesecké muselo začít Čunkovým případem zabývat ve chvíli, kdy jeho advokáti podali stížnost na Obsta. NSZ tak podle ní pouze reagovalo na stížnost Čunkovy obhajoby podanou koncem května a nemohlo ovlivnit, kdy do případu zasáhne. „Nevím, jestli byli vedeni snahou pomoci obviněnému, a nezajímá mě to,“ řekla Vesecká. Spekulace o tom, že do případu účelově zasáhla těsně před koncem vyšetřování, jsou podle ní ale nesmyslné.

Sociální demokraté jednání výboru hned v úvodu označili za neobjektivní a neúspěšně prosazovali jeho přerušení či odročení. Nelíbilo se jim, že na argumenty Vesecké nemůže přímo na místě reagovat odvolaný státní zástupce Obst a představitelé státního zastupitelství v Ostravě. Předsedovi výboru Marku Bendovi (ODS) také vytkli, že neumožnil, aby se ostře sledované jednání s Veseckou uskutečnilo ve větším prostoru než ve standardní místnosti výboru. V jednací síni se kromě členů výboru tísnili i další poslanci včetně špiček ČSSD.

Vesecká o slyšení před zákonodárci sama požádala. Socialisté ale na rozdíl od koalice chtějí, aby se Čunkovou kauzou nezabýval jen výbor, ale v pátek i celá sněmovna. ČSSD vládu viní, že případ ovlivňuje a snaží se ho zamést pod koberec.

Vesecká dnes mimo jiné odmítla i úvahy o tom, že případ jejím prostřednictvím ovlivňuje bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Řekla, že do funkce ji nepřivedl Němec, ale Paroubův poradce Jiří Vyvadil.

Místopředseda ústavně-právního výboru Stanislav Křeček (ČSSD) dnes hovořil o údajné snaze senátora za Stranu zelených Jaromíra Štětiny ovlivnit obvodní státní zástupkyni vPraze 5, která se zabývá případem obvinění z pomluvy. Této pomluvy se údajně dopustilŠtětina ve vztahu k Obstovi. Podle Křečka uvedená státní zástupkyně učinila zápis o tom, že jí Štětina volal a vyvíjel na ni tlak. Vesecká řekla, že o tom neví.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase uvedl, že když dříve upozornil Veseckou na případ kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua, Vesecká mu dopisem odpověděla, že nijak zasáhnout nemůže. Nejvyšší žalobkyně odvětila, že v tomto případě už byla věc v hlavním líčení u soudu a tam opravdu zasáhnout nemůže.

Opoziční poslanci se s Veseckou přeli o to, zda mělo NSZ vůbec právo zasáhnout do neukončeného Čunkova případu a zda toto právo nepřísluší spíš krajskému nebo vrchnímu státnímu zastupitelství. Politici i Vesecká citovali různá právní stanoviska, ve svém názoru se ale neshodli.

Tomáš Neřold Jan Hrdlička rot