Tisk o vládní podpoře zásahu na CzechTeku a lhaní kolem něj

PRAHA 1. srpna (ČTK) – Zásah policejních těžkooděnců proti účastníkům technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku zaplnil stránky dnešního tisku. Podle analýz většiny celostátních deníků měl jeden z největších a nejtvrdších zákroků represivních složek státu po listopadu 1989 jasnou vládní podporu. Navíc se policie i vládní představitelé při obhajobě akce, která si vyžádala přes 100 zraněných, dopustili hned několika lží, upozorňují noviny.

Zásah na místě nařídil tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. „Je však nepochybné, že Kníže by toto nejdůležitější rozhodnutí svého života nevydal, kdyby neměl politickou podporu. A ta byla stoprocentní,“ píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Kníže tvrdil, že jednal na vlastní pěst, bez politické objednávky. Premiér Jiří Paroubek ale v pátek nařídil ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala co nejrazantněji. Policista tedy zřejmě lhal, usuzuje autorka sloupku Lidových novin.

Podle ní lhal také ministr vnitra, a to nejméně dvakrát. Nejprve když tvrdil, že majitel pozemku odvolal souhlas s konáním party, a pak když prohlásil, že majitel souhlasil s účastí pouhých 50 lidí. Také Hospodářské noviny připomínají, že první výrok v sobotních Lidových novinách vyvrátil sám majitel pozemku a v druhém případě na lež upozornil v České televizi opozičnísenátor Jaromír Štětina, který ze smlouvy citoval – a o počtu účastníků se v ní nic nepsalo.

„Ministr Bublan je tedy lhář a navíc nezabránil evidentně nepřiměřenému zásahu policie, za niž nese politickou odpovědnost,“ domnívá se autorka sloupku Lidových novin. Podle ní má máslo na hlavě i premiér, neboť lživě prohlásil, že účastníci technoparty chtějí obsadit majetek, který jim nikdo nechtěl pronajmout. Proto také podle ní nelze očekávat, že by ministerský předseda Bublana odvolal.

Rovněž účastníci technoparty ale měli daleko do mírumilovných demonstrantů, připomíná deník Právo. „Zraněných je zhruba stejný počet na obou stranách, což je překvapivé, když policisté měli výhodu ochranných pomůcek, vodních děl a slzného plynu, o výcviku nemluvě,“ upozorňuje komentář listu.