Tisk o kauzách šéfa KDU-ČSL Čunka a expremiéra Tošovského

Praha 13. února – Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se podle dnešní Mladé fronty Dnes dopustil nevkusného tvrzení, když svou současnou situaci přirovnal k událostem v padesátých letech minulého století. Takový výrok podle deníku uráží oběti totalitních zločinů i demokratické Česko, jehož je Čunek čelným funkcionářem. Kauze lidoveckého předsedy se věnují i ostatní deníky, často zmiňovaným tématem je rovněž případ bývalého premiéra a guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, který údajně spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.

MfD připomíná, že v padesátých letech neexistovala možnost obhajoby a spravedlivého soudu. Lidé byli masově vězněni, někteří mučeni a popravováni z vůle vedení komunistické strany postavené nad zákon.

„Současná spravedlnost není dokonalá, ale s tou z padesátých let nemá nic společného – Čunek má jistotu nezávadného procesu a několikerého odvolání,“ namítá deník.

Připouští sice, že i v demokratickém právním státě může být křivě obviněn, ba i odsouzen nevinný člověk – na základě testů DNA například byli z amerických věznic po desítkách let propuštěni lidé odsouzení za vraždu. Nedokonalost lidského soudnictví však podle komentátora nelze zaměňovat s krvavou diktaturou.

„Sečtělejší občané, kteří si připadají neprávem popotahováni, často říkají, že se ocitli v Kafkově Procesu. Pokud si pan místopředseda vlády připadá nevinný, měl by napříště používat tohoto přirovnání,“ doporučuje Čunkovi autor glosy. „Nesmí se však zlobit, když lidé, kteří slyšeli jeho pět příběhů o tom, jak přišel k penězům, žasnou – též literárně – jako Alenka v říši divů,“ uzavírá.

Policie Čunka obvinila z přijetí úplatku, podezírá ho z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půl milionu od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá. Senát ho minulý týden zbavil imunity, a umožnil tak jeho stíhání.

Hospodářské noviny se vracejí k debatě v horní komoře, při které proti vydání Čunka hlasovalo 26 senátorů. Za politicky motivovaný označil Čunkův případ například JaromírŠtětina (za Stranu zelených).

„Nikdo neříká, že je Čunek vinen, ale senátor Štětina jeho ‚vydání‘ dramatizuje. Čunek má šanci přesvědčit policii a státní zástupce o své nevině. Když se mu to nepovede, může přesvědčit soudy,“ namítá autor.

Poučení pro politiky je podle něj až banálně jednoduché: „Chcete-li vstoupit do veřejných služeb, račte si platit bydlení standardně (třeba hypotékou, která odpovídá vašim příjmům); mějte v pořádku své účetnictví (normální ‚nechráněný‘ člověk ho musí umět dát úřadům k nahlédnutí pět let zpátky); vyřešte si transparentním způsobem dluhy z ukončeného podnikání a nevozte nikam kufry s penězi. A případně: dejte si pozor, s kým podniká vaše žena,“ shrnuje list. „To je celkem rozumné minimum. Kdo si takové věci ohlídá, žádné ‚kompromateriály‘ mu – kromě zjevné špíny – nehrozí,“ dodává.

Lidové noviny si všímají kauzy bývalého premiéra a guvernéra ČNB Tošovského. Autor komentáře soudí, že exprezident Václav Havel či bývalý ministr vnitra Jan Ruml sklízejí zaslouženě obrovskou ostudu za to, že se nepídili po vztahu Tošovského ke komunistické moci.

„Václav Havel jako politický patron Josefa Tošovského nám dluží obšírné vysvětlení,“ píše list.