Tisíce lidí demonstrují před budovou ministerstva vnitra

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Protesty v ulicích a ostré střety mezi vládními a opozičními politiky, taková je dohra víkendového zásahu policie proti účastníkům festivalu CzechTek na Tachovsku. Na demonstraci před ministerstvem vnitra přišlo podle odhadů asi dva až tři tisíce lidí, kteří mluví o tom, že se Česká republika mění v policejní stát. K tomu se dostaneme za pár okamžiků. Ministr vnitra František Bublan naopak říká, že policie se o víkendu projevila, citujme doslova: „Jako strážce demokracie.“ Konec citátu. Ve studiu je vnitropolitický zpravodaj BBC Ondřej Štindl. Ondřeji, co všechno se policii kvůli zásahu proti CzechTeku vytýká a jak na to policie a policisté reagují.

Ondřej ŠTINDL, redaktor
——————–
No, tak účastníci festivalu mluví o policejní brutalitě, třeba o házení granátů se slzotvorným plynem do aut, o fyzickém násilí, opozice, politická opozice policistům vytýká, že jednali na politickou objednávku, údajně především ze strany premiéra Jiřího Paroubka, který mluvil ještě před víkendem o potřebě razantně zasáhnout. Dnes se naopak vyjádřil v tom smyslu, že lituje toho, že během toho, během těch srážek mezi policisty a účastníky festivalu došlo ke zraněním. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Jan Vidím z ODS říká, že sám ten způsob policejního nasazení vůbec neodpovídal míře porušování zákona na CzechTeku.

Jan VIDÍM, předseda sněmovního bezpečnostního výboru
——————–
Nutnost zákroku vyplynula z toho, že ta policie nainvestovala obrovské prostředky do, do přítomnosti policistů na místě nebo přítomnosti techniky na místě. A na základě, já jsem přesvědčený, na základě pokynů premiéra pana Paroubka, který dal jasnou, jasnou zprávu těm policistům: „Zasahujte tvrdě,“ ti policisté zasáhli podle mého hlubokého přesvědčení naprosto nepřiměřeně. Prostě ta, ta míra porušení zákona a reakce, reakce moci na to porušení zákona mi přijde opravdu neodpovídající.

Ondřej ŠTINDL, redaktor
——————–
Říká Jan Vidím. Policie a ministerstvo vnitra ovšem říkají, že ty násilnosti vyprovokovali sami účastníci CzechTeku, policie prý byla překvapená jejich agresivitou. Ministr vnitra František Bublan také reagoval na připomínku, která víckrát zazněla v médiích a podle níž je podivné, když policie zasáhne takto ostře proti fanouškům techna, zatímco zákroky třeba proti účastníkům neonacistických srazů zas až tak tvrdé nejsou.

František BUBLAN, ministr vnitra
——————–
Je rozdíl, jestli máte někde sto neonacistů, které ta policie může nějakým způsobem kontrolovat, omezit a je rozdíl, když tam máte deset tisíc lidí, nehledě k tomu, že já pevně věřím tomu, že většina těch účastníků nebyli žádní násilníci, nebyli to, nebyli to lidé, kteří by chtěli vyvolávat nějaké konflikty, chtěli se, chtěli se bavit, chtěli si poslouchat hudbu, která se jim líbí a dávám hodně vinu těm organizátorům celé této akce, protože ti zanedbali na začátku spoustu věcí, ti potom nekomunikovali s policií a tam byl ten největší problém.

Ondřej ŠTINDL, redaktor
——————–
František Bublan. Jinak ministerstvo vnitra a policie také tvrdí, že museli prosadit dodržování zákona a hájit práva majitelů pozemků, tedy těch pozemků, jejichž, s jejichž majiteli organizátoři CzechTeku neuzavřeli smlouvu a přesto je obsadili. Postup policie obhajoval i starosta obce Přimda, na jejímž katastru akce probíhala, Jan Sopko. Ten v sobotu požádal policii o obnovení pořádku.

Jan SOPKO, starosta obce Přimda
——————–
Určitě si dovedete představit, když celou noc vám před dveřmi baráku nebo před výjezdem, nemůžete vyjet autem, prostě to bylo auto na autě, že se nenechalo projet, nehledě na to, že tam chodili na toaletu, a tak dále, no, tak dovedete si to představit, jak lidi prskali a hlavně třeba i na mě, abych to zakázal, já na to nemám pravomoc, když ta akce je na cizím pozemku, takže prostě byly to problémy tam, nespokojenost občanů a s tím, že mě žádali, abych prostě něco podnikl. Tak jsem dal žádost na Okresní ředitelství policie do Tachova o zajištění veřejného pořádku.

Ondřej ŠTINDL, redaktor
——————–
Tak to byl starosta Přimdy Jan Sopko. Ministr vnitra taky vysvětloval, proč se během víkendu vyjadřoval v tom smyslu, že majitel pozemku, na němž se měla párty odehrávat, vůbec nevěděl, co se na té jeho louce chystá. Ten majitel Konstantin Plesky přitom tvrdí, že nic takového policii neřekl. Ministr Bublan to vysvětluje tím, že majitelova původní výpověď nebyla jednoznačná, je nicméně fakt, že ten argument, podle nějž ten souhlas byl od majitele získán jaksi podvodně, během víkendu od ministra, od premiéra i od policie zazníval, řekl bych, docela důrazně, podobně byl František Bublan dotazován na svá slova, podle nichž byl zákrok schválen státním zástupcem, sám státní zástupce tachovský ovšem popřel, že by takový souhlas vydal a zákon jej od něj v takové situaci ani nevyžaduje. Nicméně Bublan dnes ta svoje slova zmírnil a řekl, že souhlas policie měla jenom pro ty kroky, kdy je ze zákona potřebný, třeba v případech zabavování nějaké aparatury.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tiskovou konferenci ministra vnitra Františka Bublana a policie sledoval vnitropolitický zpravodaj BBC Ondřej Štindl.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Tvrdý zásah policistů proti účastníkům technopárty na Tachovsku vyvolal už v neděli dvě demonstrace proti postupu policie. Jedna se konala v centru Brna a druhá v Praze, nejprve před ministerstvem vnitra a pak před úřadem vlády, kam zamířily stovky technařů přímo po rozehnané párty u dálnice. Dnes odpoledne se tedy konalo ještě větší protestní shromáždění opět před budovou ministerstva vnitra v Praze na Letné. Natáčel tam zpravodaj BBC Mikuláš Kroupa.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
V jednu chvíli to vypadalo, že se nová párty technařů koná tentokrát přímo před úřadem ministra vnitra. Demonstranti se začali scházet už od dvou hodin a v první chvíli se zdálo, že jich bude maximálně stovky. Během jedné hodiny se z Letenské pláně zvedly stovky skupinek mladíků posedávajících po trávníku, vzaly připravené transparenty s nápisy jako „Policie je gestapo“ nebo „Policejní stát“, „Bít se už nenecháme“ a podobně a vyrazily před budovu ministerstva vnitra. Demonstranti nejčastěji skandovali hesla vyzývající premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana k demisi. Policejní zásah proti technařům na CzechTeku byl podle lidí na demonstraci samozřejmě brutální a zbytečný, nicméně jak si vysvětlují tak razantní policejní zákrok? Proč byla samotná akce na tachovské louce tolik utajovaná? Proč v médiích za technaře vystupoval jakýsi mluvčí, který podepisoval smlouvu o pronájmu louky s majitelem pozemku, ovšem všude vehementně prohlašoval, že není organizátorem?

účastnice demonstrace
——————–
Já si myslím, že technaři jsou lidi, kteří vyznávají svobodu a že se vynasnažili přinejmenším si pronajmout ten prostor a víc asi neudělali. Možná, že někde udělali chybu, rozhodně ne takovou, aby je za to musela přijít mlátit jednotka těžkooděnců. Ano, přišla jsem sem za své syny a za svobodu, především za svobodu, protože to, co se děje, je náběh k dalšímu utiskování a nesvobodě.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
To je názor asi padesátileté ženy, účastnice demonstrace. No, a demonstraci organizovali pravděpodobně lidé sdružující se kolem prohlášení na internetové stránce www.policejnístát.cz. Jmenovitě se ale nikdo na demonstraci nechtěl přihlásit k organizování. Jeden z řečníků, student ekonomie Martin Boháč.

Martin BOHÁČ, student ekonomie, řečník
——————–
To je totiž taková běžná domněnka, že to potřebuje organizátora, vemte si Internet, Internet taky funguje a organizátora nemá. Techno funguje podobně. Tady není organizátor potřeba, protože všichni vědí, že se to konat bude, takže tam stejně všichni přijedou. Jde tady vlastně jenom o to, kdo víceméně první zahne z dálnice na pozemek, což se nikdy nikdo nedozví, kdo to byl a ani ten člověk není organizátor, ten jenom odbočil. Tady je to víceméně o dobré domluvě a o tom, že se lidi dohromady dohodnou.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
A tak se u mikrofonu na demonstraci střídala řada řečníků.

řečník
——————–
Máme obavu, že by se z toho příkladu stal precedens, který by mohl ohrozit i jiné akce, které se dosud konaly legálně, stejně jako CzechTek, nikdo v této zemi nedokáže zaručit, že se nenajde policista, který se rozhodne akci rozehnat kvůli pastvinám, lesní zvěři nebo polní cestě, tím může být ohrožena veškerá svoboda projevu a kultura naší generace.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
To byl asi dvacetiletý mladík, který tvrdil, že je z internetové skupiny www.policejnístát.cz. Vystoupil i například bývalý agent BIS, dnes souzený Vladimír Hučín.

Vladimír HUČÍN, bývalý agent BIS
——————–
Musíte v tomhle tom držet pospolu, nesmíte se nechat rozložit, bezpečnostní složky, tajná služba se bude snažit vás postupně rozkládat. Pokud, pokud budete v tomto tlaku setrvávat, tak je porazíte.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
Vzduchem létaly vajíčka, která, která dopadala na ty, kteří stáli u vchodu do budovy, tedy na řečníky a novináře. Právě v těchto místech se odehrál jediný drobný incident s policistou, který otevíral dveře od ministerstva, když jakéhosi úředníka pouštěl z budovy ven. U dveří stála skupinka tří agresivních mladíků, navíc notně posílených alkoholem. Ti policistu chytli a snažili se ho vytáhnout z budovy. Nakonec incident skončil přetahováním, protože policistu přiběhla paradoxně zachránit skupina jiných technařů, kteří ho vtlačili zpátky do budovy. Policisté, kterých bylo asi dvacet, sledovali dav skutečně z úctyhodné vzdálenosti.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Tolik Mikuláš Kroupa.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
V telefonickém spojení jsme teď s náměstkem policejního prezidenta České republiky Vladislavem Husákem, přejeme hezký dobrý večer.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Dobrý den všem.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pane náměstku, proč podle vás proběhl zásah proti CzechTeku dobře, čím byste doložil, že byl dobře naplánovaný a že víte, jak v podobných případech postupovat.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Ta otázka, kterou jste mně položil, je poměrně velice rozsáhlá, ale já bych začal v podstatě s dobou před rokem, kdy se konala obdobná akce u obce Boněnov na tomtéž okrese. V podstatě před rokem se technopárty svolala na toto místo, kdy policie nevěděla, neměla zprvopočátku informace o tom, že by se obdobným způsobem nebo takovýmhle způsobem měla celá situace vyvíjet. Byli jsme kritizováni jako policie za to, že jsme nekonali, že jsme se nijakým způsobem nesnažili tu celou situaci řešit už od začátku v loňském roce …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Nejsou to, promiňte, ano, vy teď dáváte historický kontext, který je veřejnosti dostatečně známý, protože na to ostatně poukazuje i stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer, že jste se nepoučili, vy tvrdíte, že na jednu stranu loni jste byli kritizováni, že jste nezasáhli, letos jste kritizováni, že jste zasáhli, ale nejsou toto svým způsobem dva extrémy?

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Ne, určitě to nejsou dva extrémy, kdybyste mě nechal domluvit, tak já bych vám vysvětlil tu paralelu, která tady určitě je. My jsme před rokem se snažili poučit, poučit organizátory o tom, že my v žádném případě jako Policie České republiky nechceme obdobné akce nějakým způsobem zakazovat nebo jim bránit v tom, aby se v České republice konaly. Když si vezmete v rámci České republiky množství koncertů, různých srazů, a tak dále, je jich skutečně stovky a tisíce. Ale je třeba při těchto aktivitách dbát současné zákonné úpravy, to je první věc a první základní fakt. Druhý fakt spočívá v tom, že v letošním roce se organizátor, který se do poslední chvíle nějakým způsobem skrýval, snažil se mlžit místo konání CzechTeku, se v podstatě vyjádřil až v průběhu, v průběhu toho vlastního opatření. My jsme měli připraveno poměrně velké množství informačních prostředků a sledovali jsme všechny otevřené zdroje, sledovali jsme Internet, jakým způsobem se vůbec bude celá akce vyvíjet …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Chcete tím říci, promiňte, vy mě můžete zase nařknout z toho, že kdybych vás nechal domluvit, že mi, že byste mi asi odpověděl, ale chcete tím říci, že kdyby ta akce nebyla tak utajovaná, tak by nemuselo dojít i k té šlamastice, kterou jsme sledovali v pátek?

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Já se domnívám, že kdyby ta akce nebyla tolik utajovaná, kdyby organizátor se choval tak jako desítky a stovky normálních běžných organizátorů jiných akcí, tak jsme se domluvili a naprosto bez problémů bychom tu situaci vyřešili, to chci říct.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
A námitka, že jste, námitka, že jste například dopravní značení dávali těsně předtím, než jste se o akci dozvěděli, tím způsobili onu páteční dopravní zácpu, jak tvrdí senátor JaromírŠtětina a podobně, to jsou námitky neoprávněné.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Já se domnívám, že my jsme dávali dopravní značení až v okamžiku, kdy byla ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu, protože …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Je podle vás, ano, je podle …

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
… protože jsme neměli nejmenší důvod tam do těch míst jinak dopravní značení umisťovat. Je třeba říci, že to neumisťuje policie, ale technická správa komunikací, ale to je nepodstatné.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Je podle vás, pane náměstku, adekvátní způsob užití síly a míra porušení zákona, k němuž na CzechTeku docházelo?

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
V první řadě je dlužno říct, že mně osobně je velice líto, že došlo ke zranění osob, nerozlišuji, jestli jsou zraněni policisté, případně jestli jsou zraněni účastníci CzechTek, to je mně skutečně velice líto, protože, protože je to nepříjemná věc a myslím si, že to je úplně ta krajní možnost, ovšem …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Byť jste to způsobili?

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Byť jsme to způsobili, ale domnívám se, že jsme postupovali naprosto podle zákona, jestliže je páchána škoda, jestliže je tady podezření z trestného činu, jestliže policie vydá patřičné výzvy, jestliže zákrok, respektive vyzývání trvá dlouhé hodiny a účastníci nechtějí respektovat to, co jim policie říká, nechtějí respektovat to, k čemu je policie vyzývá, tak potom samozřejmě musí přijít další prostředek donucení k vymožení toho vlastního zákona.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
A ten byl adekvátní k porušení zákona a znovu se na to ptám, ten byl adekvátní k míře porušení zákona, k němuž na akci docházelo.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
V současné situaci a podle mých informací tak, jak je mám ze západočeské krajské správy, jsme postupovali naprosto podle zákona a nebyli jsme ti, kteří by v první chvíli, v první fázi použili sílu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
To je zajímavé, v první fázi, v první chvíli, účastníci festivalu mluví o tom, že policisté především během zásahu v sobotu v noci házeli slzný plyn do aut, napadali lidi a dokládají to prý svými záběry, viděl jste ty záběry?

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Neviděl, ale tuhle tu informaci jsem dostal při dnešní tiskové konferenci. Já jsem panu redaktorovi, který tam tuto informaci dával, nabídl, že v případě, že dostaneme detailnější upřesnění místa, případně se nám ozve poškozená osoba, že tu celou situaci prošetříme, protože to už je individuelní záležitost a samozřejmě máme natolik, řekněme, důkladné kontrolní orgány, které jsou schopny tuto situaci řešit, a předpokládám, že bychom v případě porušení vyvodili z této situace patřičné důsledky.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Proč policie zabavovala majetek, například ty zvukové aparatury a podobně.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Ta situace v podstatě vychází z podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Policie po dohodě se státním zástupcem měla za úkol zabavit, zabavit tyto, tyto technické prostředky z toho důvodu, aby zamezila …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Opravdu, promiňte, opravdu jste si jist po dohodě se státním zástupcem, protože …

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Ano, jsem si naprosto …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
… Pavel Němec, ministr spravedlnosti tvrdí, že státní zástupci v tom vůbec nehráli roli.

Vladislav HUSÁK, náměstek policejního prezidenta České republiky
——————–
Státní zástupci nehráli žádnou roli v zákroku policie jako takovém, to je naprostá pravda a státní zástupce do toho ani nemá co mluvit, to zaznělo ve vaší upoutávce. Ovšem v tomto případě hovoříme o fázi trestního řízení, to znamená o krocích, které jsou po zahájení úkonů v trestním řízení ve smyslu paragrafu sto padesát osm odstavec tři a policie v podstatě postupovala podle trestního zákona a trestního řádu a v podstatě podle trestního řádu uvedeného ustanovení paragrafu začala zabavovat tyto aparatury.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Děkujeme za rozhovor. To byl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
No, a na druhé lince je teď vládní zmocněnec pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek, dobrý den.

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
Dobrý den.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Pane poslanče, vy patříte mezi kritiky toho policejního zásahu, změnil jste teď poté, potom, co jste slyšel od pana náměstka Husáka, svůj názor?

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
Já už jsem byl na tiskové konferenci a tam jsem slyšel vyjádření ministra vnitra a všech těchto policejních orgánů a svůj názor jsem nezměnil v zásadě.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Znamená to tedy, že policie měla CzechTeku skutečně jen přihlížet?

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
Ne, podle mého názoru tady to, o čem se mluví, jsou všechno důsledky, to je porušení zákona, třeba porušení těch ostatních pozemků a lesa, to už je důsledek toho rozhodnutí prvotního a já jsem slyšel dneska na té tiskové konferenci, že policie v podstatě proti tomu CzechTeku nic neměla a že chtěla i dopomoci nějak tomu, ale podle toho podle mě nejednala, tím, že zatarasila tu příjezdovou cestu, tím zkomplikovala situaci na dálnici, tím zkomplikovala situaci v tom, že se tam ty lidi nedostali, tam, kde podle smlouvy měli tu louku pronajatou, tak že to museli obcházet a objíždět lesem a tím udělali škodu, takže …

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Jenže …

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
… to je všechno důsledek.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Promiňte, že vám skáču do řeči, ale například advokát Tomáš Sokol upozorňuje, že v případě uzavření sjezdu z dálnice nemají řidiči žádné právo zastavit a jít si tu věc s policií vyříkat, ale mají jet dál, takže za zablokování dálnice z tohoto hlediska mohou skutečně účastníci CzechTeku.

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
Ne, oni to nezablokovali přece, oni tu příjezdovou cestu nezablokovali, tak když někdo má dobrou vůli, tak proč zablokuje příjezdovou cestu a tím zkomplikuje celou tu situaci a tím vlastně způsobí, že se dělají trestné činy.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Máte třeba nějaké informace o nějakých konkrétních policejních excesech přímo od lidí, kteří jimi byli postiženi?

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
No, tak třeba to, co už bylo zmiňovaný, že rozbili okýnko a hodili tam slznou bombičku do auta a že postupovali brutálně při tom zásahu, to, co jsme, to, co je možno i vidět na těch videozáznamech a ještě ti účastníci mají vlastní, vlastní dokumentaci a tam to je vidět také.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Vy jste žil dlouho ve Švýcarsku, myslíte, že tam by policie postupovala jinak?

Svatopluk KARÁSEK, vládní zmocněnec pro lidská práva, poslanec /US-DEU/
——————–
No, myslím si, že by buď jako v Anglii, nebo někde to není možný vůbec podle zákona, anebo když to je a říká sama policie, že měli, že vlastně proti tomu nic neměli, tak měli spíš prokázat dobrou vůli a pomoct přitom, aby z tý dálnice rychle ta auta odjížděly na ten pozemek, nezpochybňovat tu smlouvu, já tu smlouvu mám v ruce, ta je podle mě právně v pořádku, tak proč to zpochybňovali, proč říkali, že, že to ten pán podepsal a nevěděl co a takovýhle vyprávění, tak mám dohodu, v demokratický společnosti smlouva prostě platí a nechápu, proč tu cestu příjezdovou zatarasili a tím způsobili ohromný škody.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Děkujeme vám za rozhovor. To byl vládní zmocněnec pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek.