Teroristé děsí i Štrasburk

Mladá fronta Dnes
25. listopadu 2015, autor: Luboš Palata

Ve francouzském Štrasburku se koná zasedání Evropského parlamentu, které mělo být po pařížských útocích zrušeno.
Obavy však trvají.

ŠTRASBURK Před mostem mezi německým Kehlem a francouzským Štrasburkem stojí kilometrová fronta aut. Normálně se z Kehlu, který je faktickým předměstím Štrasburku na druhé straně Rýna, lze dostat do hlavního města Alsaska za minutu. Teď, když za mostem stojí asi desítka francouzských policistů, kteří kontrolují přechod už desítky let prakticky neexistující hranice, to trvá hodinu a půl.
A to kontrolují auta pouze namátkově a o doklady žádají jen podezřele vypadající osoby arabského zjevu. Kdyby zavedli systematické pohraniční kontroly, pak by byl v dvojměstí Štrasburk–Kehl život zřejmě zcela paralyzován. „Spousta lidí v Německu pracuje, jezdíme tam na nákupy. Kdyby tam byla hranice, tak by to byl konec všech projektů na propojení obou měst. Vždyť se teď staví tramvajová linka, která má jezdit do Kehlu. To budou dělat pasové kontroly v tramvaji?“ říká smutně Jacqueline, recepční jednoho ze štrasburských hotelů.
Hotely a hoteliéři měli v minulých dnech velké obavy, zda nebude zrušeno listopadové plenární zasedání Evropského parlamentu. To pro město a hotely zvlášť představuje slepici, která snáší zlatá vejce.
„Bez mrknutí oka tu hotely na týden, kdy přijedou evropští poslanci a lidé z Evropské komise na zasedání parlamentu, zvyšují ceny na trojnásobek,“ říká asistentka jednoho českého europoslance. Až pět tisíc lidí navíc, kteří od pondělí do pátku nocují v hotelích, představují pro Štrasburk důležitý příjem, který za jeden „parlamentní týden“ obnáší odhadem pět až deset milionů eur (135 až 270 milionů korun) navíc.

Nejpřísnější kontroly

Kvůli teroristickým hrozbám po pařížských atentátech jednalo minulý týden vedení Evropského parlamentu o zrušení zasedání, ale nakonec se rozhodlo se zvýšenými bezpečnostními opatřeními dát souhlas. Před budovou Evropského parlamentu vyrostly bílé stany a montované domy, v nichž probíhají podrobné bezpečnostní prohlídky. Tvrdší než loni, když tu byl na návštěvě papež František.
Mnozí lidé pracující v Evropském parlamentu se báli do Štrasburku odjet. A někteří lidé pracující v Evropském parlamentu zase nemohli přijet z Bruselu, protože museli zůstat vzhledem k výjimečnému stavu v belgické metropoli, kde jsou zavřené školy a školky, doma s dětmi. Český europoslanec Jaromír Štětina musel dokonce zrušit pozvání delegace velení kurdských sil v Sýrii. „Nebyl jsem jim schopen garantovat bezpečnost,“ říká smutně. „Pro lidi žijící ve válce je to příliš nebezpečné. To je paradox,“ dodává.
I ti, kdo z Bruselu do Štrasburku přijeli, měli mnohdy smíšené pocity. „Jel jsem z Bruselu TGV, a když jsem tam viděl tác s plechovkami coly, vzpomněl jsem si na to ruské letadlo na Sinaji, které se zřítilo po výbuchu podobné plechovky naplněné výbušninou. A říkal jsem si, co by to udělalo s vlakem, který se řítí rychlostí 300 kilometrů za hodinu, a dobře mi nebylo,“ říká jeden z úředníků europarlamentu.
Ve městě je však na první pohled méně obav než za zdmi parlamentu. Jsou tam připraveny k otevření vánoční trhy, fungují vyhlášené restaurace v Malé Francii i jiných místech romantického starého města. Ulice jsou plné lidí a policisté nejsou moc vidět. Starší paní, která připravuje svůj stánek před štrasburskou katedrálou, říká jasně: „Musíme se snažit zapomenout a normálně žít. Přece kvůli teroristům nezrušíme Vánoce.“