Strana, která nemlčí, má své mluvčí

SLOUPEK

Ano, přesně tak je možno charakterizovat současnou Komunistickou stranu Čech a Moravy. Je to strana, která právě zítra oslaví 16 let svého trvání. Dokázala se nejen vypořádat se zátěží minulosti, rozloučit se s kariéristy a příživníky, kteří na ní parazitovali, a co více – dokázala chytit druhý dech. Osvědčila se jako pevná, čitelná a předvídatelná součást politického systému ČR. Přitažlivost jejího programu, který je určen pro každého, kdož se živí poctivou prací svých rukou nebo své hlavy, z ní učinila noční můru pro mnohé nenávistné politiky.

Kde by dnes byl senátor Martin Mejstřík, nebýt příchodu „posily“ horní komory parlamentu (není vyloučeno, že i přičiněním některých bláhových levicových voličů v Praze 10) novinářeJaromíra Štětiny, jehož současnou kvalifikací je antikomunismus? Tak houževnatý a organizovaný atak na celistvost politické strany by hned tak každý kolektiv, spjatý „jen“ společným cílem a vizí spravedlivěji a humánněji uspořádaného světa, neustál. Komunisté však ano, a to k nelibosti organizátorů petic fiktivních i reálných, literárně-hudebních večerů s akcentem jen na část historie, prodejců trik s nejrůznějšími antinápisy i k nelibosti svolavatelů „Prvních májů bez komunistů“na pražské Letné. Komunisté jsou zde, vyvíjejí zákonodárné iniciativy, zasedají v zastupitelstvech a na radnicích a – připomínají pokrokové tradice Svátku práce.

Ačkoli deníkem Metro proběhla před několika dny informace pod zavádějícím titulkem Svátek práce bez komunistů, mohu už dnes, měsíc před 1. květnem, pozvat všechny Pražany i občany z širokého okolí hlavního města na dopolední prvomájovou veselici na Křižíkovu fontánu. Vždyť Svátek práce, zrozený na paměť v krvi utopené chicagské stávky za 8hodinovou pracovní dobu (přesně před 120 lety!), je hoden připomenutí i na počátku 21. století.

Současná komunistická strana tedy nemlčí. Mluví každodenní prací svých členů a příznivců. Má přes osm desítek tisíc členů, tedy zhruba tolik, kolik všechny zbylé parlamentní strany celkem. Má kolektiv 41 poslanců s nejvyšším zastoupením žen a od soboty také sbor odborných mluvčích.
Zdalipak dají média větší prostor dvěma desítkám předních politiků KSČM, kteří mají erudici, politickou i odbornou zkušenost, aby se vyjadřovali k aktuálním jevům v české společnosti i ve světě? Nikdo nás nemůže obvinit z epigonství, že bychom formovali stínovou vládu ve stylu jiné politické strany, protože volíme jiné pojmosloví. Pozici na čele sboru odborných mluvčích zaujal nejvýše postavený ústavní činitel KSČM, zkušený právník a dynamický politik dr. Vojtěch Filip. Místopředsedy sboru mluvčích jsou populární ekonom ing. Jiří Dolejš, místopředseda strany; dále pak historik, filozof a nyní také odborník na průmysl, výzkum a energetiku evropské pětadvacítky, zkrátka muž s širokým záběrem a aktivní znalostí nekonečného počtu cizích jazyků, dr. Miloslav Ransdorf. Trojici místopředsedů sboru odborných mluvčích KSČM uzavírá moravskoslezský lídr a místopředseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví sněmovny, expert na důchodovou reformu dr. Miroslav Opálka. Také další tváře odborných mluvčích jsou dostatečně známy české veřejnosti. I jejich prostřednictvím bude KSČM promlouvat k občanům, protože má co říci.

„Současná komunistická strana tedy nemlčí. Mluví každodenní prací svých členů a příznivců. Má přes osm desítek tisíc členů, tedy zhruba tolik, kolik všechny zbylé parlamentní strany celkem.“
MONIKA HOŘENÍ tisková mluvčí ÚV KSČM