Štětina žádá NBÚ o přezkum žalobcovy prověrky

Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) nevzdává boj proti přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi, který ještě donedávna jako žalobce dozoroval údajnou korupční aféru vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).
Štětinovi se nelíbí, jak Obst získal svou bezpečnostní prověrku. Senátor proto v úterý požádal dopisem ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušana Navrátila o její přezkoumání. Podle informací Práva se ale od NBÚ nic nedozví, nemá na to ze zákona nárok.
Senátor tvrdí, že přerovský žalobce a jeho rodina měli kontakty na komunistickou Státní bezpečnost a Obst tak získal prověrku neoprávněně.
Požádal i o odtajnění některých svazků BIS, které podle něho obsahují informace o Obstově minulosti. Senátor napadl také květnový verdikt obvodní státní zástupkyně z Prahy 5 Hany Vrbové, podle níž Obst získal prověrku řádně.
Vrbová prý neměla k dispozici inkriminované svazky BIS. Štětinovy pochyby o závěrech úřadu Vrbové však nesdílí Městské státní zastupitelství v Praze, které v těchto dnech ukončilo dohledovou prověrku v kauze Obst.
„Prověření zákonnosti prověrky dotyčného považujeme za dostačující a nemáme potřebu ho jakkoli doplňovat. Se závěry státní zástupkyně Vrbové se tedy ztotožňujeme,“ řekla včera Právu náměstkyně městského zástupce Marcela Kratochvílová.
Spis si ještě vyžádala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.