Štětina s vládní delegací v Afghánistánu

V pondělí 16. dubna 2007 navštívila ministryně obrany Vlasta Parkanová a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Kábul.

V delegaci, která navštívila příslušníky kontingentu polní nemocnice a chemického odřadu působící v operaci ISAF na mezinárodním letišti Kábul v Afghánistánu, byli také náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek.

Společně s oběma ministry navštívil české vojáky také první místopředseda Senátu PS PČR Petr Pithart a senátor Jaromír Štětina. Kontingent převzal operační úkol od řecké polní nemocnice 1. dubna letošního roku.

„Pracujete ve složitých klimatických a bezpečnostních podmínkách. Vaší práce si velice cením a přeji si, aby se vám dařilo i nadále,“ uvedla na slavnostním nástupu českého kontingentu ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Součástí oficiální návštěvy bylo také symbolické poklepání základního kamene polní nemocnice. „Tradičně se základní kámen poklepává při zahájení výstavby, ale v té době nebyla na tento akt vhodná příležitost,“ řekl přítomným hostům velitel kontingentu plukovník Zoltán Bubník a dodal: „Vlajka již byla vztyčena, páska při otevření přestřižena, ale kámen nám opravdu chybí.“

Plukovník Bubník o symbolické poklepání základního kamene polní nemocnice na kábulském mezinárodním letišti požádal ministryni Parkanovou, ministra Schwarzenberga a generála Picka.

Ministryně obrany měla při návštěvě možnost se detailně seznámit s činností polní nemocnice i s vybavením jednotlivých pracovišť, včetně operačních sálů a jednotky intenzivní péče.

Vojenští lékaři a zdravotní sestry během prvních čtrnácti dnů již ambulantně ošetřili přes 180 pacientů z řad vojáků ISAF a Afghánské národní armády. „Provedli jsme přibližně 70 stomatologických ošetření, kolem 60 rentgenových snímků a desítky mikrobiologických a laboratorních vyšetření,“ statisticky shrnul dosavadní práci plukovník Bubník.

V pohotovosti již byly i operační týmy. „Před pár dny jsme operovali dva příslušníky ANA, kteří byli při kontrole vozidel postřeleni do končetin, a to pravděpodobně členy Talibanu. Jejich stav je stabilizovaný a v průběhu příštího týdne se předpokládá jejich převoz do místní nemocnice,“ doplnil údaje o činnosti polní nemocnice hlavní lékař major Michal Plodr.

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3 fotografie 4

Vyvrcholením jednodenní návštěvy ministryně obrany a ministra zahraničí v Afghánistánu bylo přijetí u prezidenta Hamída Karzáího, kterého se také zúčastnil afghánský ministr obrany Rahím Wardak. „Hovořili jsme o naší práci zde, o hospodářských vztazích a také o možnostech dalšího rozvoje naší spolupráce,“ uvedl po jednání s prezidentem Karzáím ministr zahraničních věcí Schwarzenberg.

Podle vyjádření ministra zahraničních věcí se afghánský prezident velice pochvalně vyjadřoval o práci českých vojáků a také o činnosti dalších pracovníků z České republiky, kteří v Afghánistánu působí.

Při jednání v prezidentském paláci se také hovořilo o vojenské pomoci Afghánské národní armádě. Podle slov ministryně Parkanové prezident Karzáí vysoce ocenil naši pomoc, zvláště připravovanou dodávku 12 vrtulníků. „Při rozhovoru jsme se také zmínili o možnostech prodeje letounů L-159. Afghánská strana projevila zájem a výsledem dnešních jednání je pozvání afghánských expertů k návštěvě České republiky,“ uvedla v Kábulu ministryně Parkanová a dodala: „Hovořili jsme také o dalších možných formách zapojení České republiky do pomoci Afghánistánu ve vojenské oblasti. V současnosti hledáme optimální možnosti.“

Vlasta Parkanová se také domnívá, že budeme muset posilovat svoji účast v této zahraniční operaci. „To, že konkrétně neznáme, kam půjdeme, neznamená, že bychom neměli celou řadu nápadů, které v tuto chvíli zvažujeme.“

fotografie 5 fotografie 6 fotografie 7

Podle vyjádření ministryně obrany další navýšení naší účasti a případné zapojení do bojových operací, bude tématem dalších jednání. „Budeme o tom debatovat jak z hlediska politických, tak vojenských kritérií,“ dodala Vlasta Parkanová.

Ministryně v Afghánistánu také jednoznačně vyjádřila názor, že navýšení vojenské účasti je závislé na dostatečných finančních prostředcích pro resort obrany. „Musíme o tom jednat ve vládě. Není možné snižovat rozpočet a současně očekávat posílení a navýšení naší účasti v zahraničních misích.“

K této problematice se při návštěvě v Afghánistánu vyjádřil také generálporučík Vlastimil Picek: „My samozřejmě máme připravené určité varianty navýšení naší účasti, ale zatím je předčasné o nich hovořit. Rádi bychom se například v roli vedoucí země vrátili na letiště v Kábulu. Tuto činnost ovládáme a jsme schopni zajistit plnění úkolů na dobu dvou let. Uvidíme také, jak se bude vyvíjet mandát polní nemocnice, případně vedení jednoho z provinčních rekonstrukčních týmů.“

Informace dále doplnil: „Spojené státy mají zájem, abychom zde opět nasadili 601. skupinu speciálních sil. Předpokládáme, že pokud vše dobře dopadne, tak by příslušníci této jednotky mohli být vysláni do Afghánistánu v průběhu příštího roku.“

Vzhledem k tomu, že by čeští vojáci z Prostějova byli opět pod americkým velením a v návaznosti na bezpečnostní situaci v Afghánistánu, lze podle slov generála Picka předpokládat, že by pravděpodobně byli nasazeni do nebezpečných lokalit.

Součástí programu návštěvy českých vládních představitelů u kontingentu polní nemocnice bylo také předání dárků dětem z místní mateřské školy, která je umístěna v civilní části kábulského letiště. Sbírku mezi rodinnými příslušníky vojáků z polní nemocnice iniciovali sami lékaři a sestry. Zapojila se do ní také jedna mateřská školka z Hradce Králové. „Výsledek je skutečně úžasný. Za čtrnáct dní se nám podařilo i na vzdálenost šesti tisíc kilometrů shromáždit deset krabic plných hraček a pastelek a dvanáct pytlů zimního a letního oblečení,“ řekla nám jedna z iniciátorek sbírky, hlavní sestra nemocnice poručice Lucie Klejnová.

Potřebnou pomoc „nejmenším“ v Afghánistánu předala společně s příslušníky polní nemocnice ministryně obrany Vlasta Parkanová, která také vysoce ocenila tuto dobrovolnou humanitární aktivitu českých vojáků.