Staví sochu. Z těžkých příběhů lidí

Olomouc – Jako sexuální otrokyně musela od dvanácti let sloužit dnes osmnáctiletá Elizabeth z Ugandy. Její zpověď tvoří další kamínek skládačky příběhů, která v Olomouci získává podobu sochy. Dívčin do kamene pomyslně vrytý příběh teď spolu s téměř třemi desítkami dalších přivezli studenti olomoucké Vyšší odborné školy sociální Caritas. Právě na nádvoří tohoto zařízení 10. září zajímavý artefakt mapující lidské osudy slavnostně odhalí.
„Socha bude složena z kamenů pocházejících z různých koutů světa, kam naši studenti vyrážejí na praxe. Každý kámen zachytí jednotlivý osud, se kterým se na svých cestách setkali,“ popsal ředitel školy Martin Bednář.
Skulptura, kterou vytvořil Lubomír Dostál, ovšem nebude originální jen protnutím nejrůznějších osudů z rozličných koutů Země. Kolektivní dílo se za přispění studentů také každý rok rozroste. A vlastně nikdy nebude zcela dokončené.
Prvních patnáct kamenů studenti dovezli už loni z Ugandy, Francie, Ukrajiny, z romských osad na východním Slovensku, Rumunska, Kosova a Nizozemska. Před pár dny k nim přibylo dalších třicet kamenů spojených s často neuvěřitelnými a šokujícímu příběhy. „Zachycují především příběhy dětí, které poznamenala chudoba či samota, ale i osudy žen a mužů zasažených válkou či jejich jinak těžké životní úděly,“ dodal Bednář.
Součástí projektu je také jeho interaktivní podoba. Jednotlivé příběhy si bude možné přečíst na internetových stránkách školy. „Myšlenka kladení kamenů coby symbolů příběhů je nádherná. Vychází z křesťansko-židovských tradic. Lidský příběh je základ života i historie,“ řekl před časem kmotr projektu, senátor a novinář Jaromír Štětina. Také on se má stát jedním z mnoha spoluautorů sochy. Hodlá přidat příběh člověka z okupovaného Čečenska.