Starosta podpořil lidská práva

Písek/ Starosta Písku Miroslav Sládek včera večer běžel štafetu s olympijskou pochodní lidských práv.
Pochodeň převzal večer u brány Hradu na Hradčanském náměstí a běžel s ní úsek dlouhý 400 metrů. U Mariánských hradeb ji pak předal dalším účastníkům štafety.

S botaskami proti komunistům

Štafeta, která začala 9. srpna slavností na Akropoli v řeckých Aténách, se poběží deseti evropskými státy, Austrálií, Jižní a Severní Amerikou. Akce skončí v následujícím roce před srpnem 2008 v Asii. Smyslem této mezinárodní štafety s pochodní je upozornit na otřesné porušování lidských práv komunistickým režimem v Číně.
Mezinárodní olympijský výbor v roce 2001 udělil Pekingu právo na pořádání olympijských her v roce 2008. Již tehdy proti tomuto rozhodnutí protestovaly různé nevládní organizace.
Očekával přitom, že čínská komunistická strana bude před olympiádou řešit otřesnou situaci lidských práv v zemi. Podle pořadatelů štafety se však situace od té doby spíše zhoršila, proto akci pořádají (viz http://www.cipfg.org/).
Na některých úsecích štafety neběží jednotlivec, ale jsou přihlášeny dvojice nebo skupiny běžců. V noci se běžci vydali do Brna.
V České republice podporují štafetu významné osobnosti, například bývalý prezident Václav Havel, spisovatel a senátor Jaromír Štětina, olympijský vítěz Lukáš Pollert, politický vězeň a spisovatel Jiří Stránský nebo biskup Václav Malý.
Štafeta míří do Rakouska. Evropu opustí 20. října 2007 (více na www.olympijskapochoden. org/).

Zloději lidských orgánů

„K běhu mě motivují zprávy, které jsou uváděny na nejrůznějších českých i zahraničních serverech,“ přiznal starosta Sládek.
„Informace ukazují například na nehumánní postupy při násilném odebírání orgánů živým vězňům v Číně. Pokud přihlédnu k duchu olympiády, tak není možné tuto situaci jenom tak přehlížet,“ dodal starosta Sládek.

Region| Jižní Čechy