Sněmovna svého předsedu napoprvé nezvolila

Za kandidátkou ODS Němcovou nestála ani celá koalice

PRAHA – Rodící se koalice nemá ve sněmovně 100 plných hlasů. Ukázala to včerejší volba předsedy sněmovny. Předpokládalo se, že jediná kandidátka Miroslava Němcová (ODS) nezíská potřebnou většinu hlasů, ale ona nepřesvědčila ani všechny poslance rodící se vládní pravostředové koalice. Hlasování tak poprvé prověřilo pevnost stovkových bloků. Nesourodá koalice jednoznačně hned napoprvé selhala. Sázka na tajné hlasování ODS tentokrát nevyšla.
Komunisté v obou kolech tajné volby hlasovali proti Němcové, sociální demokraté si hlasovací lístky vyzvedli, ale do urny je nevhodili. Koalici ODS, KDU-ČSL a SZ v prvním kole volby chyběly dva hlasy, ve druhém jeden. Místopředsedkyně bývalé sněmovny, kandidátka na šéfa sněmovny Miroslava Němcová (ODS), favoritka ODS, která neměla žádného soupeře, nezískala v prvním a ve druhém kole ani všechny hlasy koalice. Vprvním kole byl jeden hlas neplatný, jeden koaliční poslanec hlasoval proti ní. Z 200 hlasovacích lístků jich bylo odevzdáno 126. Pro Němcovou se vyslovilo 98 zákonodárců, proti jich bylo 27 (KSČM plus jeden další). Ve druhém kole vypároval nemocného Miloše Pateru (ODS), který se hlasování zúčastnil jen v prvním kole, Miloslav Vlček z ČSSD. Němcovou stejně jako v prvním kolo podpořilo 98 poslanců. Proti bylo 26 poslanců (KSČM), jeden hlas byl neplatný. Připomeňme, že koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených disponuje přesně 100 hlasy, druhou stovku má ČSSD a KSČM. Lídři čerstvé koalice se před novináři dušovali, že za své poslance ručí. Faktem však je, že někdo slovo nedodržel.
(Pokračování na str. 2)

(Dokončení ze str. 1)
Počty hovoří jasně. Kdyby Němcovou podpořili všichni koaličníci, musela by v prvním kole získat sto, ve druhém pak 99 hlasů. Druhá volba se uskuteční v pátek 7. července. Kandidátkou ODS bude opět Němcová. Zda bude ČSSD nominovat svého kandidáta, záleží podle jejího místopředsedy Zdeňka Škromacha na výsledku vyjednávání, která se v průběhu týdne uskuteční.
Jaké jsou ohlasy na výsledek hlasování? »Ukázalo se, že neschopnost jednat i nepevnost koalice rozhodly to, že ODS první volbu v obou kolech prohrála. Je to potvrzení toho, že pravice získala hodně hlasů, ale volby nevyhrála,« zdůraznil poslanec a místopředseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.
»Koalice si sama komplikuje život. To není žádná lekce sociálních demokratů. Ti v rozporu s pravidly tajné volby vracejí lístky do svého sekretariátu. Tuhle lekci si uděluje vládní koalice sama. Problém je v tom, že my nemáme žádné nástroje, jak zjistit, kdo to je. Netušíme to a bereme to na vědomí,« sdělil předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý. »Vadí mi to, ale to je vše, co s tím mohu dělat. Nemám pro to žádné vysvětlení,« poznamenal předseda ODS Mirek Topolánek s tím, že příští pátek bude ODS »chytřejší«. Hlasování o předsedovi sněmovny nepovažuje za souměřitelné s hlasováním o důvěře vládě. »Mrzet mě to může, ale jsme ve složité povolební situaci a ukazuje se, že cesta k nalezení nějakého výsledku bude dlouhá,« reagovala na neúspěch Němcová. Předseda zelených Martin Bursík vidí v hlasování ponaučení. »Je třeba vytvořit větší prostor pro vyjednávání, je bez pochyb, že toto hlasování souvisí s podporou vlády,« uvedl. Podle něj existuje poslanec, který koaličnímu projektu nevěří. Zdůraznil, že je třeba jednat s ČSSD jako s politickým partnerem, bez jehož podpory se projekt »zelenopravé koalice« neobejde. »Lze z toho vyvozovat jistou nedůvěru v koaliční projekt. Přinejmenším je to otázka volby vhodné osoby do vedení sněmovny. Možná někteří koaliční partneři slyší na argument, že by vítěz skutečně neměl brát všechno,« konstatoval poslanec a místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš.

Sněmovna připomínala kotel

Dolní parlamentní komora připomínala před volbou rozbouřený kotel. Bouřlivá atmosféra ji ovládla hned po ránu a dávala tušit, že volba nového šéfa sněmovny se neobejde bez emocí. Ještě před volbou premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům ke kandidátce ODS řekl: »To je fanatička, pro kterou nemůže žádný soudný sociální demokrat hlasovat. To by musel být blázen a ten by musel vrátit veškeré politické školné. « Debata posléze vyústila v ostrou přestřelku názorů mezi občanskými a sociální demokraty. Výčitky ohledně předvolebního chování, obviňování z toho, kdo více blokuje současnou složitou povolební situaci, spíše připomínaly předvolební osočovací finiš.
Paroubek hned v úvodu rozpravy rozcupoval koaliční smlouvu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Zopakoval kritické připomínky své strany ke koaliční smlouvě, kterou považuje za málo konkrétní. »Program obecně ohrožuje principy solidarity,« uvedl. Podle něj má mezery i v ekonomické a zahraničněpolitické části. Vyjmenoval, co nejvíce sociálním demokratům v koaliční smlouvě vadí. Předseda ODS Mirek Topolánek kontroval slovy, že sněmovna tuto dohodu neschvaluje. Zdeněk Jičínský (ČSSD) prohlásil, že současná koalice nedodržuje hodnoty pluralitní demokracie, když chce mít ve svých rukou všechny ústavní funkce v zemi. Konstatoval, že parlamentní kultura v ČR hrubne. Prohlásil, že prezident Václav Klaus se nechová nadstranicky a nestranicky. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) jsou názory prezidenta jako tekutina, která se přelévá. Kriticky se sociální demokraté vyjádřovali vůči Miroslavě Němcové. Jičínskému třeba vadí, že podporovala protiparoubkovské demonstrace, Rath kritizoval to, že před lety využíval její služební parlamentní automobil její syn. Označil ji mj. za osobu formátu »zloděje rohlíků v samoobsluze«.
Občanští demokraté se však své favoritky zastali. Několik z nich na protest odešlo při Rathově projevu z jednacího sálu. Předseda klubu Vlastimil Tlustý Jičínského a Ratha vyzval, aby se Němcové omluvili. Zastal se jí i Topolánek. Podle něj má nadhled. Na »přetřes« přišla i zpráva šéfa Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, který ji předal sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost čtyři dny před červnovými volbami. Rath prohlásil, že ODS za použití policie dosáhla volebního vítězství ne úplně čistými prostředky. »Pánové Vidím a Langer nepochybně způsobili škodu sociální demokracii,« prohlásil Rath. Petr Pleva (ODS) na adresu Ratha pak řekl, že od člověka, kterého vyšetřuje policie za milionovou zpronevěru v České lékařské komoře, zní každé moralizování nevěrohodně. Vyzval ho, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Tlustý šel až tak daleko, že Paroubka označil za člověka, který se chová jako diktátor.
Paroubek zopakoval, že trvá na tom, aby se jednání o vedení sněmovny zúčastnila i KSČM. »Přece není možné vyloučit jednu parlamentní stranu z jednání o obsazení vedoucích funkcí ve sněmovně jenom proto, že to je komunistická strana. Já zrovna nemusím být přítelem komunistické strany, ale toto je prostě politická násobilka, a já tu politickou násobilku celkem, myslím, ovládám,« prohlásil. Pokud prý bude ve vedení ČSSD, nebude žádná politická strana vylučována z politických jednání. Zdůraznil, že v povolební složité situaci je potřeba najít kompromis. Je ochoten k tomu přispět.

Filip: Výsledek voleb není pat

»Po volbách do sněmovny je zřejmé, že nominální pravice ODS a KDU-ČSL má oněch 94 poslaneckých mandátů. Sociální demokracie 74, radikální levice KSČM 26 a zelení šest. Výsledek tedy není patem,« zdůraznil poslanec, předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Zopakoval, že KSČM je připravena na každé jednání, na které bude pozvána. »V téměř ústavní krizi v roce 2003, v době, kdy byla opravdu složitá situace, klub KSČM způsobil, že prezidentem republiky byl zvolen Václav Klaus. Nakonec to není nic, co nebylo v Československé a později v České republice neobvyklé. O tom rozhodovali naši předchůdci za první republiky, o tom rozhodli po roce 1989 i u Václava Havla a nakonec tomu tak bylo i v roce 2003,« konstatoval. Zároveň zdůraznil, že KSČM si nepřeje, aby byl předsedou sněmovny zvolen zástupce ODS. Návrh Němcové podle něj velmi výrazným způsobem zablokoval další možná jednání, která ve sněmovně mohla už probíhat delší dobu. Je přesvědčen o tom, že »velkorysý vítěz získává víc než ten, který nejedná«.

Galerka rušila jednání

Ve sněmovně to včera skutečně vřelo. Dílem se o to zasloužili poslanci, dílem blondýna, která se novinářům představila jako Marcela Arabaszová z Ostravy-Poruby. Z galerie pro hosty rušila vystoupení komunistických poslanců Vojtěcha Filipa a zejména Václava Exnera. Předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) musel schůzi na 10 minut přerušit. Když ochranka ženu vyvedla, předváděla se před objektivy fotoaparátů a televizními kamerami. Označila se za prezidentku republiky, protože prý seděla v prezidentském křesle a na to, že je prezidentkou, má potvrzení od soudu, dále se označila za Nejvyšší soud, nejvyššího prokurátora… Mluvila o celosvětovém spiknutí, proto prý podala trestní oznámení do Haagu za celosvětovou velezradu, prý je to stejné, jako když Macek dal facku Rathovi. Vykřikovala, že v ČR panuje otrokářský řád, vadila jí daň z přidané hodnoty. »Zákony jsou mafiánské, DPH a daňové doklady, to je největší zločin,« vykřikovala. Ženu, na kterou zřejmě zapůsobilo tropické vedro, ochraňoval známý antikomunista Jan Šinágl. Pracovníci sněmovny jí přislíbili pomoc při řešení jejich problémů.
Do sněmovny se včera dostavili mnozí bývalí poslanci, přítomen byl rovněžsenátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), který se společně sesenátorem Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) obrátil dopisem na poslance, aby za místopředsedu sněmovny nevolili komunistického kandidáta Vojtěcha Filipa.
Slib v úvodu včerejšího jednání složil nemocný poslanec Miloš Patera (ODS), kterého minulý týden stihla mozková mrtvice. Přivezli ho na invalidním vozíku. Dolní parlamentní komora ustavila dvanáctičlenný mandátový a imunitní výbor, jehož předsedou se stal Miloslav Kala (ČSSD). Je v něm po pěti členech ODS a ČSSD, po jednom z KSČM (Josef Vondruška) a KDU-ČSL. Výbor ověřil právoplatnost zvolení všech 200 poslanců.