Senátoři pravice: pět let za symboly komunismu

Až pětiletým trestem vězení by se měla podle návrhu novely trestního řádu trestat propagace symbolů komunismu stejně jako propagace nacismu.

 

S předlohou včera seznámili novináře senátoři Klubu otevřené demokracie, sdružující především unionisty. Zároveň zveřejnili text petice s názvem Zrušme komunisty.

Přijetí novely chtějí senátoři, ke kterým se svým podpisem připojil místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), prosadit do 17. listopadu 2005.

„Petice není akce zákaz komunistické strany a ani si neosobuje právo zakazovat nějakou ideologii,“ prohlásil předkladatel, senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Jde podle něj o explicitní vyjádření, že propagace komunismu a nacismu je trestná. „Tak jak to bylo v trestním zákoníku už v roce 1990, odkud to rozhodnutím Ústavního soudu zmizelo v roce 1992,“ řekl. Tvrdí, že se tak dává šance KSČM se „znovuzrodit“ a stát se moderní levicovou stranou.

Podle člena petičního výboru, režiséra Ladislava Smoljaka, je zákaz názvu komunistická spíš signálem. „Pokud tato strana (KSČM) existuje, tak stále říkáme všem lidem, že komunismus je už povolený, že je správný, že je košer. To že se strana jmenuje komunistická, je prostě drzost, protože víme přece, co slovo komunismus znamená,“ zdůraznil.

V petici se uvádí, že komunisté usilují o získání moci, aniž by alespoň „vyjádřením lítosti a omluvou“ přispěli, aby se národ vyrovnal se svou komunistickou minulostí. „Nezřekli se symbolů a názvu, které pro tisíce občanů znamenaly smrt a pro statisíce vyhnání, ztrátu svobody, majetku, půdy či zaměstnání nebo zákazy studia.“

Podle předkladatele, senátora Martina Mejstříka (Cesta změny), je zákon o protiprávnosti komunistického režimu v protikladu s existencí KSČM. Bývalý předseda PEN klubu, spisovatel Jiří Stránský, označil komunisty za „syny Belzebuba“, které je třeba „mlátit po papuli“ a veřejně je zesměšňovat.

 

Grebeníček se ptá: A co Rakousko?

 

Politici vnímají návrh novely i petici rozpačitě. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček považuje iniciativu za hloupou, neboť se podle jeho slov KSČM nikdy nedostala do kolize s ústavním pořádkem.

„Prošli jsme velkým transformačním třeskem a už několikrát i náročnou prověrkou u občanů. Jestliže ctíme parlamentní demokracii, tak to myslíme vážně na rozdíl od různých Mejstříků, kteří se spíše ubírají cestou demokratury a hrubým způsobem porušují celkovou politickou vyváženost,“ řekl Právu.

Je také zvědav, jak tito „ pronikavě inteligentní“ navrhovatelé osloví rakouský parlament. „Je všeobecně známo, že mají ve státním znaku kladivo a srp,“ řekl s úsměvem. Pokud by iniciativa překročila „únosnou mez“, je připraven dát podnět na zahájení trestního stíhání.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip připomenul, že Evropský soud pro lidská práva velmi peskoval zákaz registrace Komunistické strany Rumunska. „Doufám, že si panŠtětina uvědomí, že míří mimo legislativní rámec,“ prohlásil.

Podle šéfa unionistů a ministra spravedlnosti Pavla Němce není návrh novely příliš reálným pro uvedení v život. Vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach řekl Právu, že nedává novele zákona téměř žádnou šanci. „Ne že by nám komunisté nevadili, ale je už pozdě,“ dodal.

Nad novelou váhá i šéf poslanecké frakce ODS Vlastimil Tlustý a klade si otázku, k čemu by to pomohlo a komu ublížilo. „Je to věc k diskusi,“ řekl Právu. Přejmenování KSČM k ničemu nevede, soudí šéf senátního ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS). „Je třeba ji porazit ve férovém boji, protože ideologie se nedá porazit zákonem,“ dodal. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek sice míní, že nacismus a komunismus je srovnatelný, ale je podle něj otázkou, zda předloha je akceptovatelná, když každý pátý občan volí KSČM. „Nejsem si jist, zda podpoříme tuto novelu,“ uvedl.

První kolo petice organizátoři chtějí uzavřít symbolicky happeningem na pražském Staroměstském náměstí 25. února.

 

Šéf zelených se KSČM dříve nebál

 

Šéf Strany zelených Jan Beránek podporuje Štětinovu iniciativu. Senátor kandidoval za Stranu zelených. Beránek však ještě minulý týden nebyl ke komunistům tak vyhraněný, o čemž svědčí jeho článek na stranické webové stránce. Napsal tehdy, že „reálným problémem není značka KSČM a s ní spojená minulost, ale rostoucí počet voličů“, které nelze na rozdíl od strany zrušit.

Beránek také uvedl, že větší hrozbou pro demokracii je „nadpoloviční většina senátorů ODS než tři komunističtí“.

Proti petici je exdisident a člen Strany zelených Petr Uhl, který odmítá ztotožňovat KSČM s KSČ a soudí, že iniciativa může jeho stranu poškodit.