Senátoři brojili proti volbě Filipa místopředsedou sněmovny

S výzvou proti opětovnému zvolení šéfa KSČM Vojtěcha Filipa místopředsedou sněmovny se dnes na poslance obrátili senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, tvůrci zákona o zákazu propagace komunismu. Argumentují Filipovou spoluprací se Státní bezpečností, bývalou komunistickou tajnou policií. Výzva byla určena zejména poslancům ČSSD, neboť koaliční strany ODS, KDU-ČSL a Strana zelených podle dosavadních vyjádření šéfa komunistů ve vedení sněmovny nechtějí.

Mejstřík nechal před začátkem jednání sněmovny rozdat jejím členům kopii Filipova písemného závazku ke spolupráci s StB. „Z ‚vázacího aktu‘ jednoznačně vyplývá, že Vojtěch Filip se Státní bezpečností spolupracoval vědomě,“ uvedl v průvodním dopise. Filip byl podle senátora jako ideový spolupracovník StB úkolován proti západoevropským státům a NATO, jeho volba do vedení sněmovny „by mohla znamenat bezpečnostní riziko vzhledem k našim partnerům v EU a NATO“. Filip tvrdí, že pro StB nepracoval. Odvolává se na soudu, který v roce 1993 rozhodl, že s StB nespolupracoval vědomě. Přímé odpovědi na otázku, zda podepsal závazek ke spolupráci s StB, se v minulých dnech Filip vyhnul.

Podle senátora za stranu Cesta změny není žádný důvod k tomu, aby KSČM, „která je i dle svých vrcholných představitelů pokračovatelkou zločinecké KSČ“, obsadila jakoukoli funkci v orgánech sněmovny, natož křeslo jejího místopředsedy.

V podobném duchu se otevřeným dopisem na poslance obrátil i Štětina. „Dovoluji si vás se vší naléhavostí požádat, abyste nedopustili zvolení poslance pana Vojtěcha Filipa do vedoucí funkce vaší parlamentní komory. Bylo by to popření samotné demokratické podstaty našeho parlamentu a dalším krokem k rehabilitaci komunismu, kterou zahájil předseda vlády pan Jiří Paroubek,“ uvedl senátor za Stranu zelených.

ČSSD prosazuje, aby každá strana zastoupená ve sněmovně byla ve vedení dolní komory. „Jsem pro proporcionální zastoupení všech stran podle výsledků voleb,“ uvedl v pondělí Paroubek, který se nevzdává myšlenky na vytvoření vlády s podporou komunistů. KSČM a ČSSD mají ve sněmovně rovných sto křesel, tedy stejně jako tři koaliční strany.

Sněmovna má své místopředsedy vybírat až po volbě předsedy dolní komory, která je naplánována na dnešek. S ohledem na patové rozložení sil je ale málo pravděpodobné, že by byl nový předseda sněmovny vybrán už v prvním volebním kole. Poslanci dnes budou hlasovat jen o zvolení kandidátky ODS Miroslavy Němcové. ČSSD se chce pro svého kandidáta a bývalého šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka nejprve pokusit dojednat potřebnou podporu. Zatím nepředložila ani své adepty na místopředsedy dolní komory. Kromě Filipa jsou tak dalšími kandidáty na tyto funkce Jan Kasal (KDU-ČSL) a Lucie Talmanová (ODS).