Senátor Štětina předal cenu Homo Homini

Předáním ceny Homo Homini začal dnes večer v Pražské křižovatce 12. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Předáním ceny Homo Homini začal dnes večer v Pražské křižovatce 12. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Cenu letos dostali věznění íránští studentští vůdci Madžíd Tavakolí a Abdolláh Momení. Společnost Člověk v tísni, která cenu každoročně udílí, symbolicky ocenila celé íránské proreformní studentské hnutí.

Tavakolí si odpykává osmiletý trest, Momení byl sice nedávno podle nepotvrzených informací propuštěn na kauci, nemůže se ale dostat ze země. Cenu převzali exiloví íránští novináři z rukou senátora Jaromíra Štětiny. Bývalý prezident Václav Havel, který cenu tradičně předává, se dnešní akce neúčastnil, ze zdravotních důvodů pobývá v cizině.

Filmovou přehlídku hodinu po předání ceny uvedl v Lucerně snímek mladé íránské režisérky Hany Machmalbafové Dny zelených nadějí. Film popisuje zklamání, které přineslo stoupencům íránského opozičního hnutí volební vítězství Mahmúda Ahmadínežáda, i vlnu následných represí.

Pětadvacetiletý student z Teheránu Tavakolí se stal jednou z tváří loňských studentských bouří. Veřejně aktivní je od roku 2006, kdy byl poprvé zatčen a odsouzen na 15 měsíců za urážku islámu a íránského vedení. V lednu 2010 byl Tavakolí odsouzen k osmi letům vězení za svou aktivitu na proreformní demonstraci 9. prosince 2009.

Po zatčení studenta proti němu spustila oficiální íránská média hanobící kampaň. Zobrazovala ho v ženském hidžábu (muslimský závoj zakrývající hlavu a krk), v němž se údajně pokusil uprchnout. Kampaň vyprovokovala spontánní veřejnou reakci. Stovky lidí zveřejnily na internetu na podporu studentovi své fotografie v ženských šátcích. Solidaritu tímto způsobem vyjádřili také organizátoři dnešní akce. Do hidžábu se po předání cen na chvíli oblékli předávající Štětina, moderátor Tomáš Hanák, tlumočník do perštiny i Íránci, kteří ceny přebírali.

Momení byl známým studentských vůdcem už při nepokojích v roce 1999. Tehdy režim studentské demonstrace potlačil brutálním zásahem milicí a uzavřel redakce proreformních novin. Naposledy byl zatčen loni po volbách. Stejně jako Tavakolí byl odsouzen k osmi letům vězení. Podle výpovědí svědků byl Momení ve vězení vystavován hrubému zacházení. Zatím nepotvrzené zprávy uváděly, že Momení byl minulou neděli na pět dní propuštěn na kauci.

Člověk v tísni ocenění každoročně udílí lidem, kteří se zasloužili o prosazování lidských práv ve světě. Loni ji dostali čínský disident Liou Siao-po a čínští signatáři Charty 2008 usilující o reformu politických institucí a ústavních svobod.