Senátor Štětina chce radar i Lisabonskou smlouvu

Na dnešním jednání zahraničního výboru pomohl senátor Štětina senátorům ODS s odkladem projednávání Lisabonské smlouvy. Právě jeho hlas byl tím pověstným jazýčkem na vahách, který o odkladu rozhodl.  „Protože chci, aby byl schválen radar i lisabonská smlouva,“ vysvětlil senátor Štětina svůj postoj. Chce stejně jako ODS dosáhnout toho, aby také sněmovna podpořila smlouvy o umístění a provozu americké radarové základny v Česku.

Senát bude lisabonskou smlouvu, která má dát pravidla budoucímu fungování EU, schvalovat možná až v dubnu. Zahraniční výbor horní komory dnes doporučil projednávání smlouvy odložit až na dobu po přijetí normy, která bude obsahovat vázaný mandát pro vládu, tedy souhlas sněmovny i Senátu s převodem rozhodovacích kompetencí z Prahy do Bruselu. Stejné doporučení v lednu přijal i výbor pro záležitosti EU.

Senát tyto smlouvy schválil loni v listopadu, sněmovna je ale stále odkládá. Vláda pro ně v dolní komoře, na rozdíl od komory horní, nemá podporu zajištěnu. A to hlavně kvůli odporu levice, části zelených a poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky. Podle předsedy výboru Jiřího Dientsbiera (za ČSSD) je evidentní, že se sněmovna k rozhodování o smlouvách hned tak nesejde.

Ke schvalování lisabonské smlouvy se má sněmovna znovu sejít nejdříve příští úterý. Také poslanci hlavně z ODS preferují před schválením smlouvy přijetí prováděcí normy s vázaným mandátem pro vládu. Senát by se podle senátora a vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) mohl v návaznosti na jednání sněmovny sejít ke schvalování smlouvy i prováděcí normy nejdříve v polovině dubna. Informoval o tom i partnery v EU. „Je to v pořádku, nesetkáváme se s žádnou negativní odezvou,“ dodal Vondra.

Vondra nicméně připomenul, že vláda cítí zodpovědnost za úspěšnou ratifikaci lisabonské smlouvy. Proto je i podle Vondry v zájmu ČR, aby při schvalování „nedošlo k nějakému karambolu“. „My jsme stát střední velikosti, který by si takovéhle věci neměl dovolovat. Vondra kvůli tomu podpořil přijetí prováděcích norem s cílem zajistit pro smlouvu dostatek hlasů.