Senát bude jednat o smlouvách o radaru v Brdech asi až v prosinci

Praha 29. října (ČTK) – Senát bude o smlouvách o radarové základně USA na českém území jednat asi až v prosinci, tedy v povolebním složení. Původně senátoři počítali s tím, že o nich rozhodnou už ve čtvrtek, tedy v předvolební sestavě, která zaručovala hladké přijetí smluv. Senátorský klub ODS se ale dnes rozhodl, že zařazení smluv na program nadcházející schůze nepodpoří. ČTK to řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

„Důvodem je slušnost členů ODS, našeho klubu,“ uvedl Sobotka. Kategoricky vyloučil, že to občanští demokraté udělali kvůli vyjednávání o povolebním uspořádání horní komory. Díky vítězství ve volbách v něm budou mít silnější slovo sociální demokraté, kteří připravili ODS o nadpoloviční většinu v horní komoře a projednávaní smluv na nadcházející schůzi odmítají. Sobotka věří, že povolební uspořádání se bude tak jako v minulosti řídit principem poměrného zastoupení.

Přestože tak vládní tábor o devět senátních mandátů přišel, i v příštím funkčním období bude mít v horní komoře nadpoloviční většinu 44 hlasů, což by k přijetí smluv také stačilo.

Senátní výbor dnes dopoledne jednomyslně podpořil schválení jak smlouvy o postavení základny v Brdech, tak o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Zástupci levice na jednání výboru chyběli. Základnu dlouhodobě odmítají KSČM, ČSSD a také část zelených, proti se v průzkumech vyslovila i většina veřejnosti.

Proti schválení smluv na čtvrteční schůzi Senátu protestovala iniciativa Ne základnám. Podle ní dosavadní senátoři nemají k takovému rozhodnutí mandát voličů, protože byli zvoleni bez toho, že by otázka vybudování vojenské základny USA byla volebním tématem. Pravý opak platí o nově zvolených senátorech, uvedla ve svém prohlášení. Letos ovšem bylo voleno pouze 27 z 81 členů horní komory.

Pro přijetí smluv s tím, že by o nich Senát rozhodoval ve čtvrtek, se při jednání výboru vyslovili senátoři, kteří nebyli znovu zvoleni, a v pondělí tak jako členové horní komory skončí. Například předseda výboru Richard Sequens (za US-DEU) uvedl, že po předpokládaném schválení smluv bude opouštět „slovutný Senát“ s klidným svědomím. „Ze Senátu budeme odcházet se vztyčenou hlavou,“ připojil se končící děčínský senátor Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst). Zalitoval, že někteří levicoví zákonodárci, kteří původně radar podporovali, svůj postoj postupně změnili.

Na postoj levice poukázal i Jaromír Štětina (za Stranu zelených); smlouvy podpořil mimo jiné kvůli tomu, aby nezvítězila „kondelíkovsko-paroubkovská koncepce vztahu se světem“. Místopředseda výboru Tomáš Töpfer (za ODS) podotkl, že přijetí smluv ukáže, že Česko patří do západní civilizace. Opačnou možností je „vypláznout jazyk a ukázat dlouhý nos“. „A to bych tedy hrozně nerad,“ dodal.

Projednávání smluv si na odpoledne naplánoval ještě senátní ústavně-právní výbor. Na rozdíl od sněmovny, která dnes začala smlouvy projednávat teprve v prvním čtení, bude Senát jako celek smlouvy projednávat pouze v jednom čtení. To se podle Sobotky uskuteční až v prosinci, neboť první schůze Senátu v novém funkčním období bude mít 26. listopadu na programu pouze volbu členů vedení horní komory a jejích dalších představitelů.

mhm pba