Senát a reforma? Pokusy o změnu budou

Praha – Mnozí senátoři zvažují, že se pokusí zasáhnout do reformy, kterou prosadila ve sněmovně vláda Mirka Topolánka.

Jeden z nejsledovanějších zákonů letošního roku: reformní balík dostanou senátoři na stůl už tento týden.

Samotná koalice si na další změny v horní komoře parlamentu netroufne. Přestože má ODS v Senátu většinu a sebemenší změnu by prosadila hladce, riskovala by při návratu zákonů do sněmovny nové hlasování.

Senátoři ODS nebudou zákon pomocí pozměňovacího návrhu měnit, potvrdil Aktuálně.cz předseda Senátu Přemysl Sobotka (Liberec).

Debatovat ano, měnit ne

Na změnu se nechystá ani koaliční partner KDU-ČSL.

„Budeme určitě debatovat o zdravotnických reformách. Každý máme nějaké názory, ale bylo by riziko do toho zasahovat,“ řekli Aktuálně.cz lidovečtí senátoři Josef Kalbáč (Strakonice) a Rostislav Slavotínek (Brno-město).

Ve sněmovně by reformní balík muselo potvrdit znovu minimálně 101 poslanců. Koalice nemůže počítat s lidovcem Hovorkou a s bývalými sociálními demokraty Melčákem a Pohnakou by o tom musela znovu jednat.

ČSSD: nemá to cenu

Fakt, že ODS díky převaze v Senátu lehce smete každý opoziční návrh je pro sociální demokraty, kteří proti reformě ve sněmovně tolik brojili důvod, proč se o nic ani nepokoušet.

Jaromír Štětina a Josef Novotný

větší obrázekAutor: Ondřej Besperát

„My bychom se určitě rádi snažili změnit. Třeba z devadesáti procent, aby to bylo podle našich představ, jenomže to by byla marná snaha. My to okomentujeme, řekneme, co se nám na tom nelíbí, ale to je jediné, co můžeme dělat,“ řekla Aktuálně.cz šéfka senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková (Zlín).

ČSSD ale chystá dílčí novely, kterými by posléze reformní zákon upravila. To komunisté se zřejmě pokusí o změny už v Senátu, stejně jako ve sněmovně, kde předložili přes deset návrhů. Ani jeden ale nakonec neprošel.

„Myslím, že každý návrh bude spíš jen politické gesto a ODS jej nepřipustí. Ale dílčí změny jsou v reformě nutné,“ řekl Aktuálně.cz senátor Vlastimil Balín (Most), který je jedním ze tři komunistických zákonodárců. „Osobně bych vrátil například na původní výši porodné, protože jako čerstvý otec vím, že je to pouze polovina toho, co stojí výbava před příchodem dítěte,“ míní Balín.

Nezávislá senátorka proti přílepku

Senátor Jaromír Štětina z Klubu otevřené demokracie (Praha, za SZ) nebude chtít reformu měnit. „Je zázrak, že to vůbec prošlo,“ říká. Stejně jako šéf klubu SNK Josef Novotný (Žďár n. S., SNK-ED).

„Není to nyní žádoucí, byť já se stavím na tu stranu Vlastimila Tlustého a kritiků kolem něj, že toto není žádná reforma, to je jen brždění pádu, ve kterém se nacházejí veřejné finance,“ řekl Novotný.

Předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová (Jablonec n. N., za SOS), která je známá svým bojem proti tzv. přílepkům v zákonech, ale Aktuálně.cz potvrdila, že nebude jednoznačným zastáncem reformy.

„Mám velký problém se zákonem o kategorizaci léčiv, u kterého podle mne je velká pravděpodobnost, že ho Ústavní soud posoudí jako přílepek a celý reformní balík by mohl kvůli němu být zpochybněn,“ upozorňuje Paukrtová.

Proti tomuto zákonu protestoval také lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který kvůli němu jako jediný z koalice nezvedl pro přijetí reformy ruku.

Senátorce se ale navíc nelíbí ani zvýšení sazby DPH u centrálních tepelných soustav na devět procent. „Vypadá to nevinně, ale může to znamenat likvidaci tepláren, které dodávají teplo až 41 procentům lidí. Ti si budou chtít ušetřit a pořídí si domovní kotelny nebo vlastní topení a teplárny ztratí zakázky,“ dodala senátorka.