Rusko,Gruzie a Kavkaz:nový světový pořádek?

Pod názvem Rusko,Gruzie a Kavkaz:nový světový pořádek? uspořádalo družstvo pro ekonomická,politická a sociální studia Fontes Rerum (napojené na ČSSD)před týdnem seminář,na němž v pražském Kaiserštejnském paláci na Malé Straně vystoupili na zahajovací dvojzápas NHL mezi New Yorkem Rangers a Tampou Bay Lightenings dorazivší poslanci Státní dumy za Spravedlivé Rusko Alexandr Babakov a Michail Staršinov, resp.chargé d’affaires gruzínského velvyslanectví v Praze Irina Zhgentiová a rovněž místopředseda PSP ČR Lubomír Zaorálek.
Diskusi velmi pohotově a vtipně moderoval předseda Fontes Rerum aředitel Masarykovy dělnické akademie,exposlanec ČSSD Jan Mládek, jenž si ovšem od gruzínské diplomatky vysloužil pokárání za absenci nestrannosti. Paní Zhgentiové se nelíbilo,že odpůrci Gruzie mají na semináři převahu a moderátor panelu je ještě posiluje. Nutno podotknout,že její role nebyla lehká -kdyby připustila jakékoli pochybení svého prezidenta Saakašviliho,druhý den by už jistě chargé d’affaires nedělala,takže se od jejího vystoupení i odpovědí na otázky více než stohlavého publika nedaly očekávat zázraky. Faktem ale je,že paní Zhgentiová zůstala za jakýmkoli očekáváním a omezila se pouze na opakování gruzínské propagandy ohledně kavkazského konfliktu,především na nepodložené pohádky o účelovém vybavování jihoosetského obyvatelstva ruskými pasy v první dekádě tohoto milénia.

Sobecké zájmy USA

A vystoupení ruských zástupců? Místopředseda Státní dumy RF Babakov upozornil,že v Jižní Osetii vedle Osetinců působili i před gruzínskou agresí i ruští příslušníci mírových sil, ruská vojska tu měla mezinárodní statut mírových sil a nesla veškerou odpovědnost za udržení míru v oblasti. Napětí do ní naopak vnesly USA svou čerstvou přítomností a svými zájmy. K tomu dodané zbraně z USA (za miliardu dolarů),Ukrajiny a Izraele a konflikt byl na spadnutí. I kvůli tomu všemu mělo Rusko povinnost přijet na obranu před agresí Tbilisi,jejímž cílem bylo dokončit 17 let trvající genocidu osetského národa,která si vyžádala přes 2000 obětí zřad nevinného civilního obyvatelstva,ale také 162 mrtvých příslušníků ruských mírových sil. Podle Babakova nešlo o agresi proti Jižní Osetii,ale proti Rusku. Zdůraznil,že RF má k dispozici důkazy o tom,že se Gruzie a USA na konflikt Čistopole dlouho připravovaly. Proto Rusko nemůže být a není agresorem. Ato uznává už i část západoevropských struktur,kde Babakov před příletem do Prahy informoval o ruském pohledu na věc. Už ani v EU se tolik nepodléhá jednostranným gruzínsko-americkým lžím.
Babakov líčil,jak nejen během pětidenní války v průběhu LOH v Pekingu v Cchinvali zavírali Gruzínci civilisty do sklepů,kde je pak nechali pomalu umírat. Místopředseda Dumy také popřel,že by Rusko mělo imperiální ambice slovy:»Nikdy jsme nebyli agresivní!… A na gruzínském území jsme útočili jen vůči těm objektům,odkud se řídily válečné operace proti Jižní Osetii a odkud se chystal stejný výpad proti Abcházii.«Západ prostě jen štve,že RF ekonomicky jde nahoru.
Před vystoupením Zaorálkovým Jan Mládek vznesl řečnickou otázku,kdo že je vlastně terorista a kdo bojovník za svobodu?Kdo má právo to spolehlivě určit?A proč jeden člověk se v očích USA několikrát za život promění a z první kategorie je přesunut do druhé?!Proč jen USA mají podle tzv. Pax Americana právo vojensky atakovat cizí území?!A připomněl např.to,že Rusové nereagovali,když Saakašvili obsadil Adžárii…

NATO usvědčilo
Saakašviliho

Místopředseda PSP ČR tyto otázky nechal otevřené a soustředil se na líčení své vlastní návštěvy v Jižní Osetii a Gruzii,které (stejně jako Babakov) navštívil krátce po gruzínské agresi. Zdůraznil nicméně,že i mezinárodní vojenský výbor NATO vyvrací Saakašviliho lživé tvrzení,že Cchinvali bombardovali Rusové. NATO má důkazy o opaku. O tom,že už ve 22.30 7.srpna Gruzie začala bombardovat Cchinvali a první ruské (obranné)rakety z ruské strany se dostaly ke slovu až v 7.30 h.druhého dne,že Rusové se kompletně probudili až po 11 hodinách. Zaorálek také vyzdvihl význam Roki tunelu,který chtělo Tbilisi pro sebe získat,aby znemožnilo jedinou reálnou vstupní bránu pro vstup 58. ruské armády do Jižní Osetie.»Chtěli ho obsadit během 15hodinové bleskové války.«Ale to se nepodařilo.
Poslanec Staršinov se dostal ke slovu až během diskuse a zdůraznil,že »všichni jsme rukojmími jednoho člověka -prezidenta Gruzie,který našštěstí všechno nepropočítal…«Upozornil na to,že v noci ze 7.na 8.srpna ho volali přátelé z Cchinvali,aby Rusko konečně něco udělalo,že jinak je Gruzínci povraždí!A nadhodil také zajímavou větu o tom,že situaci na Kavkaze znají nejlépe ti,kteří tam v životě nebyli -bohužel,tak to opravdu dost často vypadá. Zejména u českých komentátorů…

Proč jsme jak ovce?

Na semináři zazněly i zajímavé sociologické údaje z výzkumů veřejného mínění agentury STEM. Češi ve zmíněném kavkazském konfliktu věří ze 42 %Gruzii,z 19 %Rusku a 39 % ovšem neví,na čí straně je pravda. Zajímavé je,že v rámci voličů jednotlivých stran je i mezi voliči a sympatizanty KSČM 17 %těch,kteří se staví na stranu Gruzie,42 %věří Rusku a celých 41 %neví. Adůvody těchto čísel? Podle Mládka byla na vině ve dnech 40.výročí srpnových událostí roku 1968 právě okupace Československa, ve hře je i tendence dehonestovat slovanskou vzájemnost na proruský pan-slavismus,nejvíce ale (pozn.autora) hraje roli neobjektivita oficiálních masmédií,která v zájmu svých vlastníků zřad nadnárodních koncernů papouškují pouze proamerickou propagandu, přičemž ostatní (pravdivý)výklad dění ve světě je naprosté tabu!
Perličkou celého dvaapůlhodinového programu bylo odůvodnění účasti na něm ze stranysenátora Jaromíra Štětiny,jenž nejdříve telefonicky přislíbil,že dorazí,pak ale najednou poslal Mládkovi prohlášení,že se nezúčastní,protože »nechce besedovat spředstaviteli parlamentu země,která se dopustila hrubé agrese vůči suverénnímu státu (rozuměj Gruzii)«. Svou účastí by prý legitimizoval ruský zá-sah… Jako by bezbranné Jihoosetince přišli před skutečnou agresí Saakašviliho přišli bránit se zbraní v ruce právě Babakov se Staršinovem (protože je členem bezpečnostního výboru Dumy?)… Pozvání nakonec nepřijal ani místopředseda vlády ČR pro zahraniční otázky Alexandr Vondra. Inu postavit se z očí v oči jinému pohledu na věc, pohledu podloženému fakty,to každý nezvládne!

Foto popis| Hlavní město Jižní Osetie by na konci srpna turista z července rozhodně nepoznal!
Foto popis| Gesto osetského zmaru -matka a dítě
Foto autor| FOTO -archiv

Foto popis| Jen zázrakem zůstal celý chrám Matky boží v Cchinvali
Foto autor| FOTO -Irena TABACHOVÁ (2)