Rozhodnutí o KSM nepřekvapilo Filipa ani experta na extremismus

Praha 27. ledna (ČTK) – Rozhodnutí pražského městského soudu, který dnes zrušil rozhodnutí o rozpuštění občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM), nepřekvapilo šéfa komunistů Vojtěcha Filipa ani politologa Miroslava Mareše. Oba ho očekávali. Podle senátora Jaromíra Štětiny, který předsedá senátní komisi pro posouzení ústavnosti KSČM, je rozhodnutí soudu příznakem stoupající moci komunistické strany.

„Základ pro toto rozhodnutí postavilo už předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten řekl, že občanské sdružení musí být skutečnou hrozbou pro demokracii a musí k tomu mít potenciál (aby mohlo být zrušeno),“ řekl ČTK odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Mareš.

Podle předsedy KSČM bylo rozhodnutí ministerstva poměrně špatně zpracováno. „Mně to celé připadalo jako politická kauza,“ poznamenal. Uvedl, že stanovy komunistických mládežnických organizací v Itálii či ve Francii jsou mnohem radikálnější než ty, na jejichž základě usilovalo ministerstvo vnitra o zákaz KSM.

„Pro mne to znamená jediné: V levé části politického spektra bude opět platně fungovat další občanské sdružení,“ řekl předseda komunistů ČTK.

Štětina, který prosazuje zrušení KSČM, vidí za rozhodnutím stoupající vliv komunistů. „Ukazuje problém nárůstu moci KSČM a její snahy o návrat,“ řekl ČTK. Nemyslí si, že rozhodnutí může ovlivnit verdikt o případném zrušení KSČM.

Pražský městský soud se žalobou zabýval podruhé. V březnu 2008 jí nevyhověl, když dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. Verdikt nabude právní moci po doručení rozhodnutí účastníkům sporu. Lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ovšem nemá odkladný účinek.

Nejvyšší správní soud (NSS) podle Mareše nyní razí jiný přístup ke svobodě sdružování, než jaký prosazoval před deseti lety Nejvyšší soud ve sporech o rušení krajně pravicových sdružení.

Podle Mareše není vyloučeno, že dnešní rozhodnutí pražského soudu bude mít vliv i na snahu některých senátorů pozastavit činnost KSČM. Záviset prý bude na odůvodnění rozsudku. „Ve chvíli, kdy by to odůvodnění směřovalo k tomu, že KSM sám o sobě nemá potenciál k tomu, aby zde závažným způsobem ohrozil režim, tak to nemusí být to samé jako politická strana,“ řekl. Strana už by totiž podle něj potřebný potenciál mít mohla.

Pražský městský soud dnes vrátil případ ministerstvu vnitra k dalšímu řízení. Úřad by se měl podle soudu zabývat tím, zda je zrušení KSM nezbytné, tedy zda sdružení představuje reálnou hrozbu pro současnou demokratickou společnost.

Politolog neočekává, že by se rozhodnutí nějak projevilo i v současném sporu u NSS o zrušení krajně pravicové Dělnické strany. Naopak by ale mohlo ovlivnit rozhodování ministerstva vnitra o registraci Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Ministerstvo ho loni odmítlo zaregistrovat, podle Mareše se ale budou jen obtížně prokazovat skutečnosti, které NSS vyžaduje pro rozpuštění sdružení.

jd str rem rot